Pozorovali sme zatmenie v Bratislave na Slavíne

V stredu 15. júna sme boli svedkami krásneho úkazu - úplného zatmenia Mesiaca s dĺžkou približne 100 minút. V Bratislave sa pozorovalo na niekoľkých miestach, členovia Astronomického klubu Bratislava pozorovali tento úkaz spolu s množstvom ďalších nadšencov na Slavíne.

V stredu 15. júna nastalo z nášho územia pozorovateľné úplné zatmenie Mesiaca. Tento úkaz bol pozorovateľný už pri východe Mesiaca a to nad juhovýchodným obzorom, Mesiac sa v tom čase nachádzal v južnej časti súhvezdia Hadonos. Úplné zatmenie Mesiaca bolo zaujímavé okrem iného aj svojím trvaním, v dĺžke 100 - 101 minút bolo piatym najdlhším v tomto storočí, dlhšie uvidíme v roku 2018, je jeho dĺžkou presiahne tú včerajšiu len o 4 minúty.

Pozorovanie bolo pre verejnosť zaujímavé aj z toho dôvodu, že v médiach bolo tentokrét veľmi dobre propagované, o zatmení informovali viaceré televízne aj rozhlasové stanice.

Astronomický klub Bratislava robil pozorovanie s jedným zo svojich ďalekohľadov na bratislavskom Slavíne. Vďaka dobrej propagácii sme po príchode na miesto našli viac ako 500 astronomických nadšencov, ktorí si chceli spríjemniť stredajší večer pohľadom na zatmený Mesiac a Bratislavu z výšky.

Aj keď predpoveď počasia ešte niekoľko hodín dozadu nebola veľmi priaznivá, nakoniec počasie vydržalo a, síce s miernym oparom, bolo možné nádherne pozorovať celý priebeh zatmenia.

Záverom ešte niekoľko málo fotiek z atmosféry na Slavíne, ku ktorým neskôr pridáme ďalšie. 

Veríme, že podobných akcii, kde sa zúčastní toľko astronomických nadšencov bude stále viac a viac.