Bratislavskí krúžkari v Hurbanovskej hvezdárni

Vo štvrtok 22. marca 2012 sa skupina bratislavských astronómov z astronomického krúžku zúčastnili exkurzie v Slovenskej ústrednej hvezdárni. Cestou do hvezdárne sme využili neuveriteľne lacné ceny lístkov na vlak z Bratislavy do Komárna a odviezli sme sa novým vlakom. Po príchode do Hurbanova nás vrelo privítali naši známi – Marián Vidovenec a Drahoslava Výbochová. Po krátkom privítaní sme odišli k budove so spektroskopom, kde sa nás už ujal Marián Lorenc. Ochotne nám ukázal ďalekohľad s ohniskovou vzdialenosťou 33 metrov, ktorý slúži na spektroskopické pozorovania.

Po príchode do Hurbanova nás vrelo privítali naši známi – Marián Vidovenec a Drahoslava Výbochová. Po krátkom privítaní sme odišli k budove so spektroskopom, kde sa nás už ujal Marián Lorenc. Ochotne nám ukázal ďalekohľad s ohniskovou vzdialenosťou 33 metrov, ktorý slúži na spektroskopické pozorovania. Zaujímavosťou je, že ďalekohľad je umiestnený v dvoch budovách vo výške asi 7 metrov. Najskôr sme si prezreli coelostat, ku ktorému sme dostali výklad o jeho funkčnosti a údržbe. Potom sme sa presunuli do druhej budovy, kde sa okrem iného nachádzal spektroskop a prístroje ovládajúce pohyb ďalekohľadu.

Keďže bolo veľmi pekné počasie, mohli sme si vyskúšať a zobraziť aj spektrum slnečného disku. Pán Lorenc nám vysvetlil proces vznikania spektra a jeho záznam na fotografickú platňu, či ccd čip. Následne sme sa presunuli to tmavej miestnosti s dĺžkou asi 9 metrov, ktorá slúži na korekciu a zväčšenie obrazu spektra. Na vlastné oči sme videli, ako sa pomocou kolimátora upravuje zväzok lúčov a následne vzniká obraz spektra dostatočne veľký a ostrý na to, aby sme s ním mohli ďalej pracovať. Videli sme tiež spektrum ortuťovej výbojky, ako aj slnečnú čiaru H alfa s použitím špeciálneho filtra.

Ďalej sme si prezreli ďalšie záznamy spektier slnečných škvŕn a porozprávali sme sa o súčasnom stave pozorovaní Slnka na hurbanovskej hvezdárni.

Po obede sme si v priestoroch hvezdárne pozreli stálu múzeálnu expozíciu a krátky film o histórii hurbanovskej hvezdárne. Usadili sme sa v planetáriu, ktoré tentokrát mimoriadne obsluhovala Kamila Součková. Tu sme si zopakovali orientáciu na oblohe, ktorá bude určite veľmi potrebná na súťaž Čo vieš o viezdach.

Musíme povedať, že táto exkurzia bola veľmi vydarená a predsavzali sme si, že sa do Hurbanova musíme niekedy v blízkej budúcnosti opäť vrátiť a na dlhší čas. Ešte sme si totiž nepozreli geomagnetické observatórium, hydrometeorologické pracovisko, či mnoho iného.

 

 

 

 

 

 

 

.