Venus Transit: Pozorovali sme v Bratislave

V stredu 6. júna v skorých ranných hodinách sme mohli byť svedkami výnimočného astronomického úkazu, prechodu Venuše cez Slnečný disk. Na túto akckiu sa samozrejme chystalo nielen množstvo astronomických pracovísk, no aj rôznych nadšencov. V Bratislave si nenechal ujsť tento výnimočný úkaz ani Astronomický klub Bratislava, ktorý zorganizoval na Slavíne verejné pozorovanie v spolupráci so Slovenskou organizáciou pre vesmírne aktivity - SOSA.

Aj keď počasie v predvečer úkazu naznačovalo možné problémy, našťastie pohľad na meteogram SHMÚ nás povzbudil v tom, že oblačnosť by mala byť nad Bratislavou malá, prípadne žiadna. Prichystali sme si preto niekoľko ďalekohľadov, CCD kameru, pre verejnosť sme vytlačili niekoľko letákov.

V stredu o pol piatej sa členovia Astronomického klubu Bratislava spolu s inými nadšencami stretlo pri pamätníku na Slavíne, odkiaľ sme plánovali pozorovať. Predpoveď nás našťastie nesklamala, takže sme rozložili ďalekohľady a už sme len čakali na východ Slnka. 7 minút pred piatou sme sa ho dočkali a po namierení ďalekohľadov sme na jeho disku zbadali dlho očakávanú Venušu. Verejnosť si mala možnosť pozrieť Venušu priamo cez ďalekohľad s Astrosolar fóliou, alebo ako projekciu na papier. Zároveň sme niektoré časti priebehu prechodu nahrávali na CCD kameru. Zároveň sme mali k dispozícii aj turistický ďalekohľad so slnečnou fóliou a okuliare na pozorovanie Slnka, ktoré si ešte mnohí z nás pamätajú zo zatmenia v roku 1999.

S pribúdajúcim časom prichádzali aj ďalší pozorovatelia, takže nakoniec sa na Slavíne stretlo približne 60 ľudí. Na túto skorú rannú hodinu v strede pracovného týždňa môžeme aj toto považovať za úspech.

Počas čakania na dotyk Venuše s okrajom disku sme si čo to porozprávali o prechodoch Venuše cez Slnko. Množstvo informácii o samotnej planéte, teórii tranzitov a samotnom tohtoročnom prechode sme verejnosti sprostredkovali aj formou letáčikov, ktoré sme rozdávali.

Okolo pol siedmej sme sa začali pripravovať na dotyk planéty s okrajom disku, GPS hodiny boli nastavené. Dotyk T3, teda dotyk Venuše s okrajom disku pri jej výstupe, nastal presne podľa plánu. Jednému pozorovateľovi sa podarilo odhadnúť dotyk s rozdielom necelej jednej sekundy oproti predpovedi, čo najmä pri pozorovaní na projekciu možno považovať za úspech.

Päť minút pred siedmou hodinou sme si ešte počkali na dotyk T4, pobalili si techniku a postupne sme sa rozchádzali za svojimi povinnosťami. Môžeme konštatovať, že podmienky na pozorovanie v Bratislave boli tentokrát priaznivé, no bolo nám ľúto, že viac ako na polovici územia Slovenska nebolo možné z dôvodu veľkej oblačnosti prechod pozorovať.

Veríme, že pekných dní na pozorovanie bude ešte pribúdať a že sa s vami opäť stretneme na nejednom zaujímavom astronomickom pozorovaní.

Niekoľko záberov:

Viac fotografii už onedlho v našej fotogalérii.