Pozorovanie úplného zatmenia Mesiaca a veľkej opozície Marsu

Pozývame vás na pozorovanie najdlhšieho úplného zatmenia Mesiaca v tomto storočí a zároveň Marsu vo svojej veľkej opozícií.

Astronomický klub Bratislava

vás pozýva na

verejné pozorovanie:

úplné zatmenie Mesiaca
veľká opozícia Marsu

27. júla 2018 od 20:30

na nádvorí bratislavského hradu

Jedná sa o najdlhšie úplné zatmenie Mesiaca v tomto storočí, preto si ho rozhodne nenechajte ujsť.

Úplné zatmenie Mesiaca

Začiatok zatmenia je o 18:14, v tom čase však Mesiac bude ešte pod obzorom. Fáza úplného zatmenia začne o 20:30, jej maximum bude o 21:22. Koniec úplného zatmenia bude o 22:13. Čiastočné zatmenie sa skončí o 23:19.

Mesiac bude možné pozorovať od 20:30, kedy ho uvidíme na juhovýchode.

Veľká opozícia Marsu

Dňa 27. júla 2018 tiež nastane veľká opozícia Marsu, čo je poloha, keď je Mars na oblohe na opačnej strane ako Slnko a zároveň je vtedy najbližšie k Zemi, iba 57,5 milióna kilometrov. Vďaka tomu bude pozorovateľný po celú noc. Na oblohe bude viditeľný v blízkosti Mesiaca. Ďalekohľadom bude možné pozorovať aj väčšie detaily.

Ďalšie veľké planéty

V deň pozorovania by mali byť dobre viditeľné aj planéty Jupiter a Saturn, takže určite bude čo pozerať.


Pozorovanie bude zabezpečené viacerými ďalekohľadmi Astronomického klubu Bratislava. Naši členovia vám ochotne vysvetlia všetko čo sa týka samotného úkazu. Zároveň vám v prípade záujmu priblížia aj činnosť nášho astronomického klubu a pripravované aktivity. Pre každého návštevníka máme pripravený leták s informáciami o zatmeniach aj o opozícií Marsu.

V prípade zlého počasia (prudký dážď vo večerných hodinách) budete môcť pozorovať Mars aj v náhradných termínoch a to v sobotu 28.7. a v nedeľu 29.7. od 21:30.