AVS 2006 - ako bolo

V týždni od 12. do 19. augusta 2006 sa v Tatranskej Lomnici uskutočnilo sústredenie astronómov pod názvom Astronomická výmena skúseností 2006.

O tom, ako na ňom bolo, sa môžete dozvedieť z článku, ktorý o sústredení napísala Hanka Kapolková:


Tak ako pred dvoma rokmi, aj tento rok v auguste sa v Tatranskej Lomnici stretli mladí astronómovia z celého Slovenska na Astronomickej výmene skúseností. Tento týždenný astronomický tábor organizoval Astronomický klub Bratislava (AKB) pod vedením Bc.Petra Kráčalíka, konal sa 12.-19.8.2006 a jeho cieľom bolo oddýchnuť si a dozvedieť sa niečo nové o astronómii.

Všetko sa to celé začalo 12.8.2006, keď skupinka 21 mladých ľudí plní očakávaní a každý s horou batožiny prišla do areálu Školy v prírode 1.máj v Tatranskej Lomnici. Tatry nás však privítali upršaným počasím a tak sme pozorovania odložili. Od druhého dňa sme ale začali naplno s astronómiou, ako sa na taký astronomický tábor patrí.

Vedúci AKB mali pre nás pripravených niekoľko prednášok, ktoré sme si počas týždňa vypočuli- o astronomických súradniciach, sonde New Horisons, SOHO, metodike pozorovaní, kvarkoch. Ďalej sme absolvovali niekoľko zaujímavých prednášok od vedeckých  pracovníkov na Astronomickom ústave v Starej Lesnej, ktoré pri takých zvučných menách aké nám prednášali, možno nazvať zážitkami. Tak sme sa naučili čosi o medziplanetárnej hmote, asteroidoch, Kuiperovom páse, Slnku a o histórii Astronomického ústavu.

Keď už dni boli slnečnejšie, rozhodli sme sa, že nebudeme len tak sedieť v chatkách a že pôjdeme aj na nejaké výlety. Najprv to bol poldenný výlet na chatu Plesnivec a v stredu celodenná túra. Tí zdatnejší išli na Priečne sedlo a tí, ktorým sa veľmi nechcelo namáhať, išli na Zbojnícku chatu, aj keď musím povedať, že ani tá jednoduchšia túra nebola úplne najjednoduchšou. Okrem týchto výletov sme navštívili aj observatórium na Skalnatom plese a mali sme tak možnosť pozrieť si astronomické vybavenie pozorovateľne. (Okrem iného nás poriadne pobavilo, keď sme sa odfotili pri observatóriu pri tabuli s nápisom „Vstup zakázaný“ a vzápätí sme sa s povolením zaň dostali.)

Na astronómiu sme nezabudli ani počas jasných nocí, kedy sme pozorovali meteory a aj napriek tomu, že sme maximum perzeíd zmeškali kvôli dažďu, meteory „lietali“ jedna radosť.

Posledný deň sme sa už len zabávali na poldennej astronomicko-neastronomickej hre, kde sme ukázali, koľko sme si z prednášok zapamätali a aký široký máme všeobecný rozhľad.

Myslím že hovorím za všetkých, že domov sa nám vôbec nechcelo ísť a že už teraz sa všetci tešíme na budúcoročnú Astronomickú výmenu skúseností.

Pár slov pre účastníkov sústredenia:
Už o niekoľko dní nájdete najlepšie zábery z AVS v našej fotogalérií. Ešte sa mi nedostali do rúk, ale hneď, ako budú u mňa, ich dám k dispozícií.

V diskusnom fóre sme rozbehli debatu o AVS, budeme radi, keď sa pripojíte so svojimi názormi aj vy.

Na mailinglist uvediem kontakty na všetkých účastníkov, čo na AVS boli, aby ste si mohli písať naďalej.

Chystá sa DVD s videom a fotkami z AVS, resp. aj s krátkou fotogalériou z predošlých akcií a predstavením klubu a prednáškami. Kto by mal o neho záujem, nech sa mi ozve mailom.

Prajem všetkým pekný začiatok školského roku a verím, že sa čoskoro stretneme na ďalšej akcii.

Peťo