IAYC 2007 - česká odysea

, Autor:

Za zvukov Pink Floyd pod oblohou pokrytou tisíckami hviezd leží v kruhu pripomínajúcom hviezdu niekoľko postáv zabalených v spacákoch. Noc má silu konať zázraky a tak sa  prúdiaca konverzácia točí okolo zvukov, ktoré vydávajú rôzne zvieratá v rôznych krajinách (hav, haf, wof, bee, mee, qee). Bez okolkov možno vyhlásiť, že konverzácia je to v skutku zvláštna, no človeku na nej nesedí ešte niečo, aj keď... hmmm, ono to asi bude tou angličtinou, v ktorej ľudia komunikujú. Ale prečo nie? Človek má po troch týždňoch v medzinárodnej spoločnosti tendenciu podobné detaily prehliadať.


Vec sa má tak, že si nikto už presne nepamätá, kto že to s tým skvelým nápadom pred štyridsiatimi rokmi prišiel (niektoré – nepravdivé – správy sa odkazujú dokonca na prezidenta J. F. Kennedyho!), pravdou však je, že akcia pretrvala, a tak bude tento rok Česká republika (konkrétne už druhý rok osada Třemešek) od 29. júla do 18. augusta hostiť v poradí už štyridsiaty tretí IAYC – International Astronomical Youth Camp.

Anglicky dnes už vie prakticky každý a názov je sám o sebe dostatočne výpovedný – ide o táboroidnú vekom obmedzenú (16-24 rokov) akciu s medzinárodnou účasťou (štandard v počte zastúpených krajín sa pohybuje niekde medzi 20 a 25) zameranú na astronómiu – preto sa skôr zameriam na odlišnosti od „klasiky“, ktoré akciu robia výnimočnou – čím tie už spomenuté (a musím povedať, že neobyčajne krátke) tri týždne naplníte?

Tým základným je práca na vlastnom vedeckom projekte – dá sa robiť skoro všetko, od zakresľovania súhvezdí a písania antických legiend o nich, po hľadanie vlákien baryónovej hmoty vo fibrilárnej štruktúre vesmíru pomocou dát z družíc Chandra a XMM Newton, od stavania slnečných hodín po simulovanie tesného dvojhviezdneho systému. To všetko podľa vlastného pracovného nasadenia a zamerania pracovnej skupiny, ktorú si vyberiete pri vypĺňaní prihlášky, pod vedením vysokoškoláka „od fachu“. Správne, tak nejak mi odtiaľ vypadli prednášky – počas IAYC žiadne nezažijete.

Medzinárodné prostredie zas poskytuje niečo, čo si asi dokážete predstaviť aj sami. „Úradná“ angličtina počas celých troch týždňov urobí s vašou vlastnou úrovňou jazyka priam zázraky. Ľudia z iných národov potom dávajú možnosť zistiť, že Američania tušia niečo aj o  svete za hranicami USA, že Srbi s Chorvátmi si vlastne až tak veľmi po krku nejdú, že u dievčaťa neexistuje krajší prízvuk ako španielsky a vôbec, že za svoju slovenskú národnosť sa vlastne ani trochu nehanbíte.

Nebudem sa tu rozpisovať o atmosfére, v ktorej sa camp nesie, lebo tá sa dá iba zažiť. Už len samotná trojtýždňová doba trvania je dosť nezvyčajná na to, aby sa nad tým človek pozastavil a v IAYC je naviac vyplnená nespočetnými tradíciami z rokov minulých, špeciálnym IAYC nárečím, ktoré je zrozumiteľné len počas trvania campu a nespočene iného.

Tákže, ako na vec? Dostať sa na camp je vec vskutku jednoduchá – predpokladmi sú len ako-tak použiteľná angličtina a chuť venovať trochu času vedcovaniu. Všetko potrebné potom nájdete na stránkach http://www.iayc.org. Úroveň jazyka tu poskytuje, poveim hrdo, campový nadštandard, a tak si je možnosť otestovať svoju úroveň priamo na mieste. V zásade platí, že ak sa tu dokážete orientovať aj bez nosa v slovíku, je vaša angličtina dostatočná – a neskôr sa naučíte :) Najdôležitejšia záložka je potom pochopiteľne Next camp – prezradí to, čo som tu zámerne vynechal, to podstatné čo do organizácie (účastnícky poplatok, výber pracovných skupín,...) a práve odtiaľto sa sťahuje prihláška (pomerne blbuvzdorný dokument, ktorý človeka príhlási na camp v siedmych jednoduchých krokoch – pri štvrtom buďte kreatívni!).

Na čo som zabudol? Prihlášku stihnite poslať do 15. apríla a dúfam, že sa cez leto stretnem práve s vami...

Ondrej Urban