Sústredenie Dobrá Voda 2007 - ako to dopadlo?

Minulý víkend, 13.-15.4.2007, sa konalo v poradí už 4. sústredenie organizované v dedinke, kde je pochovaný Ján Hollý- v Dobrej Vode.


Ako je to tradičným zvykom, vždy, keď cestujú astronómovia niekam hromadne, neskončí sa to dobre. Tentokrát sa k tomu pridal fakt, že bol piatok trinásteho a spolu to spôsobilo to, že nás prvý autobus elegantne odpísal a odmietol zobrať skupinku o počte 25 kusov s obrovskou batožinou . A tak po hodine čakania a ďalšej hodine cestovania sme sa konečne dostali z Trnavy na Dobrú vodu. Už pri príchode si tí, ktorí neboli na Dobrej vode prvýkrát, všimli, že tu akosi niečo nehrá. A skutočne- celý areál bol krásne vynovený, až sa nezdalo, že je to obyčajná škola v prírode.

Po vybalení nás čakala „zoznamka“ a potom chutná večera a prednáška Hanky Suchomelovej o prvej pomoci. Večer bol venovaný hrám a nočnému výletu na neďalekú zrúcaninu. Astronomickú atmosféru večera podčiarkla aj krásne jasná vidiecka obloha, ktorú potom niektorí z nás využili na pozorovanie. Výsledok? Aj keď práve nie je žiaden aktívny meteorický roj, videli sme pomerne veľa meteorov. Náhoda? Možno. A možno nám len hviezdy chceli ešte viac spríjemniť sústredenie.

Na druhý deň sme sa zobudili značne vyčerpaní po takmer prebdenej noci plnej hier a už aj na každého čakali prednášky- jednak moja o metodike pozorovania a jednak prednášku Ondreja Urbana (Ondatríka) o mikrosvete. V jej polovičke sme zažili milé prekvapenie, keď prišiel Matúš Kocka (Koci) a neskôr sa pripojil k nášmu programu. Tým bola poldenná hra s indíciami na spôsob Pevnosti Boyard, ktorú vymyslela Julča Horilová (Horalka). Hoci bola značne vyčerpávajúca, neodradilo nás to od ďalšej vychádzky a časť večera sme strávili v miestnom podniku (ale našťastie na jeho verande, veď kto by to prežil v tom zafajčenom vzduchu- ble ble ble).

Voľný program po zbytok večera niektorí strávili tak správne strelenými hrami, iní oddychovali alebo sa venovali inej činnosti. Pravidlo, že poslednú noc sústredenia sa nespí, sme dodržali poväčšine len čiastočne tým, že sme išli spať až skoro pri svitaní, čo sa odrazilo na koncentrácii na zaujímavej prednáške najsamvedúcejšieho Peťa Kráčalíka o čiernych dierach. Poobede sme si dali ešte jednu hru (Torpéda) a dosť neochotne sme sa museli ísť pobaliť. Nečudujte sa - drvivá väčšina (ak nie vôbec všetci) by na Dobrej vode radi ostali aj ďalšie dva týždne...:)

Na záver mi ostáva už len poďakovať všetkým zúčastneným za to, že prišli a všetkým vedúcim, že niečo podobné dokázali zorganizovať. A dúfam, že sa s vami všetkými stretneme ešte na mnohých sústredeniach Astronomického klubu Bratislava.


Ak by ste mali záujem, fotografie zo sústredenia nájdete v našej fotogalérií.

Autorka článku: Hanka Kapolková - vedúca sústredenia