AVS 2007 - Príbeh o mladých astronómoch

Za siedmimi tatranskými horami a za siedmimi tatranskými dolinami, uprostred lesov a turistických chodníčkov, sa nachádza mestečko Tatranská Lomnica. A v nej sa raz za rok stretávajú mladí astronómovia Slovenska na Astronomickej Výmene Skúseností. Inak tomu nebolo ani tento rok.


Tento rok sa AVS uskutočnila od 22. do 29. júla s počtom účastníkov 17. Vedúci boli štyria až piati, keďže Ondrej Urban na druhý deň odišiel, aby mohol pripravovať inú akciu. Takisto nám tento rok veľmi chýbala Júlia Horilová, ktorá nemohla prísť zo zdravotných dôvodov.

No a čo sa na AVS dialo? Klasicky, prvý deň patril zoznamovaniu a rôznym hrám, ktoré trvali skoro až do zotmenia. Čo sa ešte hier týka, celý týždeň prebiehala hra na pokračovanie v štýle Pevnosti Boyard. Účastníci boli rozdelení do niekoľkých skupín a spolu riešili rôzne logické, aj fyzicky náročné úlohy, ale aj úlohy na šikovnosť. V týchto disciplínach potom mohli jednotlivé družstvá získať kľúče a indície, ktoré im pomohli k výslednému heslu. A kto je víťaz? Skupina s netradičným názvom Hop Kung Pao, ktorá uhádla heslo Donovaly.

Samozrejme, celý čas sme sa len nehrali. O astronomický program sa postarali pracovníci z Astronomického ústavu v Starej Lesnej, vedúci AVS a aj niektorí účastníci. Z Astronomického ústavu nám prednášal RNDr. Ján Rybák o slovenskej slnečnej astronómii pred sto rokmi a dnes. Z vedúcich nám prednášal Ondrej Urban o matematike a ukázal nám tak, že matematika nemusí byť nutne len ťažká a nudná, ale že niekedy vie byť aj zábavná. Ďalšie prednášky, prednášky Petra Vanyu, sa týkali znova matematiky, Keplerových zákonov a kvantovej mechaniky. Na pár dní nás prišiel pozrieť aj Matúš Kocka, ktorý sa postaral nielen o zábavu, ale aj o prednášky o gamma zábleskoch a o oblohe rontgenovými očami.

Čo by to bol týždenný výlet do Tatier bez túr do prírody? Keď sme teda boli už v horách, podnikli sme zopár výletov, hneď na druhý deň to bol výlet na Studenovodské vodopády (čo bola skôr „rozcvička“ pred ťažšími túrami). Náročnosť sa pomaly stupňovala a v stredu sme sa rozdelili na dve skupiny: jedna skupinka išla na ľahšiu túru na Hincove plesá a druhá skupinka sa rozhodla pre ťažšiu trasu na Jahňací štít. Počasie nám však neprialo a tak sa museli obidve skupinky vrátiť po určitom čase späť. Určite všetci si pri návrate na chatky spomenuli na záchranára, ktorý nám deň predtým zábavnou formou povedal o nástrahách na túrach. Výlet na Skalnaté pleso a na Lomnický štít bol vydarený, no veľmi sa nám nevydarila návšteva astronomického observatória na Skalnatom plese pre isté nedorozumenia v komunikácii. V sobotu sa organizovali znova nejaké výlety, keďže túry v stredu museli byť prerušené kvôli počasiu.
No a nejaké zaujímavosti? Určite najväčšou zaujímavosťou boli srny, ktoré sa pásli v areáli ŠvP 1.máj niekoľko nocí po sebe. Myslím, že nevravím len za seba, keď poviem, že takto blízko som divo žijúce zvieratá ešte nikdy nevidela.

A myslím, že takisto nehovorím len za seba, keď poviem, že tohtoročná AVS bola veľmi vydarená a možno najlepšia AVS zatiaľ. Tak čo? Prídete aj na budúci rok a pokúsite sa s nami prekonať toto konštatovanie? :)

Autor príbehu: Hana Kapolková

Pozrite si tiež fotogalériu z AVS 2007