Pozvánka na IAYC 2008

V preklade ide o International Astronomical Youth Camp organizovaný spoločnosťou IWA e. V. a mladými astronómami a študentmi z celého sveta. Tento rok sa bude konať v termíne 20. 7. – 9. 8. 2008 a ako minuloročná účastníčka by som sa s vami rada podelila o zážitky a pozvala vás, aby ste sa tohtoročného kempu zúčastnili spolu so mnou.

V preklade ide o International Astronomical Youth Camp organizovaný spoločnosťou IWA e. V. a mladými astronómami a študentmi z celého sveta. Tento rok sa bude konať v termíne 20. 7. – 9. 8. 2008 a ako minuloročná účastníčka by som sa s vami rada podelila o zážitky a pozvala vás, aby ste sa tohtoročného kempu zúčastnili spolu so mnou.

Kde bude tentokrát?

IAYC má už dlhú tradíciu a počas uplynulých 43 rokov sa vždy konalo v nejakom inom európskom štáte. Minulý rok to bolo Česko, kde sa zišlo zhruba 70 nadšencov pre astronómiu vo veku 16-24 rokov a tento rok to bude Nemecko.

O čo ide?

Ak ste sa už niekedy zúčastnili nejakého astronomického sústredenia alebo kempu, na všetko, čo ste tam zažili zabudnite. Na IAYC je všetko odlišné, predovšetkým už len to, že spoločným jazykom vedúcich a účastníkov je angličtina. Aby to zas ale neodradilo tých, ktorí po anglicky nevedia úplne stopercentne, nemusíte sa báť, takmer všetci účastníci ovládajú angličtinu ako svoj druhý jazyk a teda nie na profesionálnej úrovni. Ide o to zažiť niečo iné, netradičné, čo inde nezažijete. Všetci ľudia, ktorých tu stretnete, sú z iných kultúr a verte mi, na každého jedného a na atmosféru, ktorú spolu vytvárate, len ťažko zabudnete.

Program dňa

Denný režim je tiež iný ako ten, na ktorý ste navyknutí. Bežný deň (hoci, toto slovné spojenie nie je celkom správne, pretože žiadny deň na IAYC nie je bežný a rovnaký ako predchádzajúci) začína o 12.00 na obed a pokračuje na stretnutiach jednotlivých skupín, do ktorých sú účastníci začlenení. Tieto skupiny sú rôzne zamerané a majú svoju vlastnú hlavnú tému, no niečo majú predsa len spoločné – astronómiu. V rámci týchto skupín spolu pracujete a poznávate vesmír trochu inak ako ste ho poznali doteraz a taktiež pracujete na vlastných projektoch. Chcela by som podotknúť, že na tomto kempe nezažijete žiadne prednášky, o astronómii sa učíte prostredníctvom dialógov s vedúcimi alebo ostatnými účastníkmi. Vďaka IAYC tiež tak trochu „pričuchnete“ poloprofesionálnej vede. Tento rok bude k dispozícii na výber 8 skupín, ktoré si podrobne môžete pozrieť na webovej stránke celého projektu.

Okrem hodín, ktoré venujete astronómii, sa značnú časť dňa zaoberáte aj inými vecami, ktoré sa nazývajú NAP (Non - Astronomical Program), teda neastronomický program, ktorý zahŕňa rôzne hry a zábavu alebo debaty na rôzne témy s vedúcimi. Sem by sa mohli zaradiť aj exkurzie a možné výlety, ktoré sú tiež súčasťou IAYC.

A večer? Večer je až do skorého rána venovaný astronomickým pozorovaniam alebo skvelým party.  

A čo dal tento kemp mne? Veľa nových priateľov, zábavu, zážitky, poznatky z rôznych oblastí života, možno zdokonalenie sa v angličtine...a určite chuť zúčastniť sa IAYC znova. Ak to chcete vyskúšať, príďte do Saydy v Nemecku aj vy a určite neoľutujete!

Ako sa môžete prihlásiť ?

Prihlásenie na IAYC nie je žiadny problém - z webu si jednoducho stiahnete prihlášku ("application form"), ktorú si vytlačíte a odošlete na adresu uvedenú na konci celého toho dlhého "1st info" článku. Účastnícky poplatok je tento rok 550EUR. Pre tých, ktorým by táto suma mala byť prekážkou, je určený grantový program - vyžaduje vyplnenie a odoslanie grantovej prihlášky, o ktorú si treba požiadať na [email protected] . V zásade potom platí, že kto prv príde, ten prv melie, takže ak sa na camp rozhodnete ísť, rozhodne si nič nenechávajte na potom.

Viac informácií získate na stránke www.iayc.org  

Hanka Kapolková