Planetárium v Bratislave 3. septembra 2008

Radi chodíte do planetária alebo ste ešte v planetáriu neboli ale radi by ste sa prišli pozrieť? Chcete zažiť nočnú oblohu aj počas dňa? Ste z Bratislavy alebo z blízkeho okolia? Ak áno, nemusíte už ísť za planetáriom do Hlohovca alebo Hurbanova. Planetárium príde do Bratislavy za vami. Astronomický klub Bratislava pre vás pripravil v rámci projektu Astronomická Bratislava prenosné planetáriou v stredu 3. septembra. Čítajte viac...

Vážení návštevníci portálu vesmir.sk. Upozorňujeme vás, že sa nachádzate v sekcii starších aktivít Astronomického klubu Bratislava a preto informácia o planetáriu v Bratislave je neaktuálna.

Prenosné planetárium bolo v Bratislave 3.9.2008 v rámci akcie pre žiakov a študentov škôl. Najbližšie planetárium pri Bratislave je v Hlohovci alebo v Hurbanove, preto prosím kontaktujte hvezdárne (v sekcii Akcie HaP)

Vážení astronomickí priaznivci, pedagógovia či jednotlivci.

Pravdepodobne ste už aj na Vašej škole zorganizovali v rámci mimoškolských aktivít alebo školských akcií v rámci hodín fyziky, geografie či iných predmetov exkurziu do jedného z planetárií, alebo by ste sa vy osobne radi prišli pozrieť do planetária a zažiť tak pohľad na nočnú oblohu priamo počas dňa. V rámci pobytu v planetáriu je totiž žiakom a študentom vhodným spôsobom načrtnutý pohľad na nočnú oblohu, či astronómiu ako jednu z humanitných vied.

Bratislava ako jediné hlavné mesto v Európe nemá vlastné planetárium, a preto je potrebné na exkurziu cestovať do hvezdárne v Hlohovci, či do Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove. Vznikali tým žiakom aj vám, ako ich pedagógom zbytočné výdavky za dopravu, aj keď sa určite jednalo aj o krásny výlet.

Astronomický klub Bratislava sa v rámci svojich aktivít vedúcich k popularizácií astronómie v radoch mládeže rozhodol v spolupráci s Tekovskou hvezdárňou v Leviciach priviesť planetárium do Bratislavy. Jedná sa o prenosné planetárium, kde vás pracovníci hvezdárne pútavou formou uvedú do tajov vesmíru. V rámci exkurzie v planetáriu je zabezpečená aj prednáška pre skupinu, ktorá na vstup do planetária čaká. Tiež sa budú môcť žiaci, študenti ale aj iní záujemci o vstup do planetária bližšie oboznámiť s aktivitami astronomického klubu v Bratislave. Pobyt v planetáriu a prednáška trvá približne 1 hodinu.

Nakoľko v prvom septembrovom týždni výuka na školách neprebieha naplno, planetárium bude pre školy a jednotlivcov prístupné v stredu 3. septembra v Dome kultúry Lúky v Petržalke v čase od 10:00 do 16:00. Vstupné do planetária je 20 korún / 0,66 € (možnosť faktúry za celú skupinu).
 

V prípade, že Vás táto ponuka zaujala a mali by ste záujem planetárium navštíviť, prosíme kontaktujte nás na čísle 0908/52 63 81, kde dohodneme ďalšie podrobnosti, príp. si vyberiete aj čas návštevy.

Planetárium je určené prednostne pre žiakov a študentov všetkých typov škôl, nevylučujeme však ani návštevy jednotlivcov príp. iných záujmových skupín.

Vstupy do planetária sú v hodinových intervaloch (20 minút trvá prednáška, 20 minút planetárium, 20 minút je vyhradených na presuny). Za hodinu je možný vstup pre 40 - 50 osôb.

  •  

 


 

Projekt je organizovaný Astronomickým klubom Bratislava ako súčasť podujatí programu Astronomická Bratislava z grantového kola Komunitnej nadácie Bratislava a Nadácie SPP.