AVS 2008 - stretnutie pod Tatrami

Počas posledného augustového týždňa sa zišla do Tatranskej Lomnice skupina mladých astronómov z celého Slovenska, aby tu prežili príjemné chvíle plné exkurzií, prednášok, výletov, pozorovaní a hier na akcií s tradičným názvom: Astronomická výmena skúseností 2008. Ak sa chcete dozvedieť, ako nám tam bolo, alebo by ste si radi oživili spomienky, prečítajte si nasledujúci článok.

Tak, ako je už každoročne zvykom, aj tentokrát skupina mladých astronómov prevažne z Bratislavy, Trenčína, ale aj iných miest Slovenska čakala na týždeň, kedy sa mala opäť uskutočniť Astronomická výmena skúseností 2008. Tentokrát sa na sústredenie muselo čakať až na posledný augustový týždeň.

Ako bolo? Čítajte ďalej.

V nedeľu popoludní sa do ubytovne Jarka v Tatranskej Lomnici začali hrnúť davy (viď 22 účastníkov a vedúci) mladých astronómov, aby si spríjemnili posledný prázdninový týždeň rôznymi astronomickými prednáškami, exkurziami, výletmi, súťažami a hrami. Niektorí z nich si chceli oživiť spomienky z výmeny skúseností z minulých rokov, ale skoro polovica účastníkov k nám zavítala po prvýkrát. Po príchode sme sa ubytovali v Jarke, čo by sme mohli nazvať tak trochu sklamaním, keďže sme boli všetci zvyknutí na priestranný areál v škole v prírode 1. máj a na ubytovanie v chatkách. Ale keďže sme tu boli kvôli zábave a nie kvôli ubytovaniu, prvotné sklamanie rýchlo opadlo. Hneď v prvý večer sme účastníkov oboznámili so základným programom: v utorok exkurzia na Lomnickom štíte, v stredu v Starej Lesnej, vo štvrtok celodenný výlet. V ostatné dni sme mali naplánované prednášky a súťaže. Prekvapením bolo, že dosť účastníkov malo záujem pripraviť si vlastnú prednášku. Vznikol tým toršku problém s tým, ako všetko, čo sme chceli stihnúť za ten týždeň, napasovať do programu. To bola ale starosť nás vedúcich počas príprav programu a do Tatranskej Lomnice sme už išli s premysleným návrhom, ktorý sa však mal postupne meniť. V nedeľu sme sa ešte zahrali niekoľko zábavných hier, aby sa rozprúdila dobrá nálada, ktorá, ako sme dúfali, nám vydrží počas celého týždňa.

Pondelňajšie predobedie sme začali hrami Šlendo a Evolúcia, potom sme sa presunuli do blízkeho 1. mája na prednášku p. Dr. Rybáka "Astronómia pred 102 rokmi a dnes", počas ktorej sme si priblížili život M. R. Štefánika ako astronóma. Keďže len v nedeľu, v prvý deň sústredenia, sa skončili olympijské hry v Pekingu, my sme sa ich rozhodli ešte o jeden deň predĺžiť. Poobedie sa preto nieslo v znamení olympijských hier, kde o prvé miesta bojovali skupiny účastníkov s pútavými názvami ako Slobodný Tibet, Južné Osetsko, Ugambatária, či Baskitsko. Súťažilo sa vo viac - menej olympijských disciplínach: beh na cca 100 metrov, štafetový beh, prekážkový beh, gymnastika, skok do diaľky. Zvláštnymi boli disciplíny ako fúrik alebo nosenie sa, z kroých mohli mať radosť aj rekreanti ubytovaní v hoteli Morava, kedže tieto dve súťaže sa konali priamo pod ich hotelom na trávniku. Celé športové popoludnie zavŕšil maratónsky beh od lanovky až po ubytovňu, čo je približne 1,5 - 2 kilometre.

Dňom chaosu sa stal jednoznačne utorok, ktorý bol poznačený najmä prebágrovaním lanovkového kábla (nie nami, my sme len znášali dôsledky tohto činu ako tí, ktorí sa chceli lanovkou dostať až na Skalnaté pleso). Keďže sme boli rozdelení na niekoľko skupín, 1. skupina išla cez Chatu pri Zelenom plese a Veľkú Svišťovku na Skalnaté Pleso, 2. skupina išla peši pod lanovkou na Skalnaté Pleso a tretia išla lanovkou, asi v polovici cesty sme sa dozvedeli, že lanovka predobedom premávať nebude. To predstavovalo značný problém, keďže lístky na lanovku na Lomnický štít sme mali rezervované na 12:10. Nasledovalo približne 20 telefonátov počas ktorých sa rozhodlo, že si lístky prebookujeme na iný deň. Aby toho však ešte nebolo dosť, lanovka začala premávať asi okolo trištvrte na dvanásť, čím sa plán opäť zmenil na pôvodnú verziu. Nakoniec, aj keď po veľkom chaose a potvrdení vynikajúcich organizačných schopností vedúcich sme sa všetci plánovane dostali v riadnom termíne na lanovku a odviezli sa na Lomnický štít. Tam sme si pozreli výhľad, niektorí aj z novej terasy, aj keď štít bol zahalený v oblaku a viditeľnosť bola sotva 50 metrov. Zážitok to však bol určite pre všetkých ohromujúci. Následne sme sa presunuli do kopule observatória ku korónografu, kde nám spravil výklad Karol Maník, ktorý sa na štíte zaoberá práve pravidelným sledovaním Slnka a jeho aktivity. Po príchode naspäť sme si vypočuli ešte vynikajúcu prednášku p. Mgr. Kozu o moderných astronomických prístrojoch. Keďže po minulé roky sme si vypočuli množstvo prednášok o Slnku a jeho aktivite, tento rok sme sa snažili priblížiť účastníkom aj iné oblasti astronómie. Myslíme si, že prednáška o najväčších astronomických prístrojoch súčasnosti bola v tomto vítanou zmenou.

V stredu ráno sme sa hneď po raňajkách vybrali do astronomického ústavu do Starej Lesnej, kde sme mali zabezpečenú exkurziu spojenú s výkladom o činnosti a histórií ústavu. Po ústave nás sprevádzal známy popularizátor astronómie a najmä Slnka, Dr. Vojtech Rušin. Po tom, ako sme sa dozvedeli množstvo zaujímavostí o astronomickom ústave sme sa presunuli do prednáškovej sály, kde sme mali zabezpečenú prednášku z oblasti meteorológie, keďže na ústave je aj meteorologická stanica patriaca Geofyzikálnemu ústavu SAV. Dozvedeli sme sa množstvo informácií o činnosti ústavu a prevádzke stanice a tiež o extrémnych výkyvoch počasia v Tatrách. Nasledovala exkurzia priamo medzi meracie prístroje meteorológov.

Stredajšie popoludnie sa nieslo opäť v znamení rôznych zábavných hier a dvoch prednášok. Tou prvou nás zaujala Máriš (Majka Šedivá), ktorá nám porozprávala o vzniku života na planéte a druhou bola prednáška Sushi (Hanka Suchomelová) o vplyve ionizujúceho žiarenia na život astronautov. Voľný čas po prednáškach sme vyplnili rôznymi zábavnými hrami. Po večeri nastalo dlho očakávané vyhodnotenie olympiády, kde sa z víťazstva tešilo najmä Južné Osetsko, ktoré získalo prvé miesto za najviac vyhraných disciplín. Súťaže na sústredení však neboli len olympijské alebo zábavné na skrátnenie voľného času. Streda bola práve tým dňom, kedy sa mali začať aj súťažné disciplíny, ktoré sa tiahli od stredy až do nedeľného predpoludnia, kedy skupina s najväčším počtom získaných bodov vyhrá hlavnú cenu: sadu kníh a máp s astronomickou tématikou. Účastníci, ktorí mali o súťaže záujem, sa rozdelili do šiestich skupín po troch účastníkoch (zvýraznení sú vedúci skupín):

  1. Piko, Marek, Mišo (Zajaček)
  2. Meso, Mišo (Szeman), Barborka
  3. Chmulo, Nicol, Kamila
  4. Sushi, Samko, Paťo
  5. Ondatrík, Peťo (Kosec), Adam
  6. Táňa, Peťo (Hutár), Juro

A hneď sa aj začalo so súťažením. Na programe boli súťaže s perom a fľašou a skladaním hlavolamovej kocky. Občas, keď aj napriek tomu, že bolo počas dňa jasno a večer bývalo väčšinou zamračené, bola počas súhraku jasná obloha, vytiahli sme ďalekohlľad a účastníci mali možnosť aspoň ako-tak nahliadnuť do tajov objektov na nočnej oblohe.

Vo štvrtok ráno sme sa podľa zadelenia vybrali na celodenný turistický výlet. Účastníci si mohli vybrať výlet podľa variantu obtiažnosti, buď na Popradské pleso, na Hincove plesá alebo na Rysy. Myslím, že všetky turistické skupiny boli výletom nadšené, aj keď skupina na Rysoch nemala práve ideálny výhľad na všetky strany, ktoré za krásneho počasia Rysy ponúkajú. Za zmienku stojí ešte výkon Adama, ktorý na Chatu pod Rysmi vyniesol aj náklad uhlia, za ktorý si právom zaslúžil tatranský čaj na chate. Na konci dňa sme boli všetci unavení, ale plní dojmov z prežitého dňa. Do Lomnice sa všetky skupiny vrátili postupne, a čo bolo najzaujímavejšie, všetci v poriadku.

Piatkové ráno bolo opäť v znamení prechodu na ústav do Starej Lesnej, kde sme si išli vypočuť pútavé rozprávanie zážitkov z cesty expedície z astronomického ústavu za zatmením Slnka v Mongolsku priamo z úst jedného z účastníkov, Dr. Rušina. Boli sme jedni z prvých, ktorí mali možnosť tieto fotografie vidieť, čo na nás tiež spravilo veľký dojem. Poobede sme si vypočuli ešte prednášky Kamily (Kamila Součková) o čiernych dierach a astrofyzikálnu od Ondatríka (Ondro Urban). Večer sme sa rozhodli si spríjemniť posedením v reštaurácií Lavína v Lomnici a tak osláviť meniny Nicol.

 

Sobotné ráno sme všetci prežili s úsmevom, keďže sa nám podarilo vybaviť presun na chatky, o ktorých hádam všetci účastníci snívali už od začiatku pobytu. Predobedom sme si preto pobalili veci a boli pripravení na poobedňajší presun. Do obeda sme stihli ešte dve prednášky, Sushi (Hanka Suchomelová) o vesmírnej turistike a Peťovu (Peťo Kráčalík) o projekte Constellation a o stave raketoplánov. Hneď po obede sme sa všetci s radosťou presunuli na chatky a po krátkom vybalení (načo sa vybalovať na jeden deň) sme si vypočuli Mišovu (Michal Zajaček) vynikajúcu prednášku z histórie astronómie "Cesta za elipsou". Ako som už spomínal, od stredy sa hrali tiež "celotýždňové" súťaže. Po prednáške účastníkov ešte čakalo niekoľko zaujímavých úloh: 60-sekundovka známa z Vilomenín, písanie príbehu na slová, či recitovanie Krvavých sonetov. Po takto náročnom dni sme si samozrejme zaslúžili aj odpočinok. Preto sme sa vybrali opäť do centra Lomnice do Gazdovskej izby, kde sme si posedeli a porozprávali sa o zážitkoch počas týždňa. Po príchode na chatky sme si spravili tradičný záverečný táborák, pri ktorom si niektorí pochutili aj na špekáčikoch.

Nedeľa bola posledným dňom sústredenia, preto bol čas na ukončenie súťaží. Poslednou súťažnou úlohou bolo prejsť tzv. 2-minútovým vedomostným testom, kde účastníci museli čo najrýchlejšie správne odpovedať na čo najväčšie množstvo položených otázok zo všeobecných znalostí. Po teste už nasledovalo samotné vyhodnotenie súťaží. Z neho sa najviac tešila Ondatríkova skupina spolu s Peťom Kosecom a Adamom Chlapečkom, ktorí vyhrali sľúbené množstvo zaujímavých astronomických kníh a otáčavú mapku oblohy. Ostávalo nám potom už len spraviť zopár záverečných fotografií, rozlúčiť sa s Tatrami a tešiť sa na stretnutie zase o rok v Tatranskej Lomnici.

Dúfame, že sa vám na tejto akcií s nami páčilo. Ak áno, veríme, že sa stretneme v Tatranskej Lomnici aj o rok, prípadne aj na iných našich akciách. A vám, ktorí ste tohto roku na výmene skúseností neboli odkazujeme len jedno: Príďte o rok, inak prídete o vynikajúce zážitky a skvelých priateľov.

Autor: Peter Kráčalík