Lutiše 2009 - Ako to dopadlo?

Počas prvého novembrového víkendu, 6.-8. 11. 2009 sa uskutočnilo pre skupinku 14 účastníkov a vedúcich provizórne sústredenie v Lutišiach pri Terchovej. Ako bolo na doteraz asi najvydarenejšom víkendovom sústredení si môžete prečítať v tomto článku.

Sústredenie v termíne 6.-8. novembra sa pôvodne malo uskutočniť v Zliechove na tradičnom mieste. Možnože iné aktivity, alebo ešte stále dosah hospodárskej krízy spôsobili to, že sa nenašiel dostatočný počet účastníkov, ktorí by na sústredenie prišli. Preto sme sa necelé dva týždne pred plánovaným termínom sústredenia rozhodli pre alternatívny variant. V obci (či skôr lazoch) Lutiše pri Terchovej sme využili možnosť víkendového prenájmu dvoch chatiek – chatu Hanka a Barborka, s celkovou kapacitou 14 osôb. Chatu Barborka sme poznali už dávnejšie, niekoľkokrát sme v nej bývali na schôdzach vedenia. Tentokrát sme obsadili do posledného miestečka chatky obe.

Keďže pôvodný počet 20 prihlásených účastníkov sme museli zredukovať na 14, nastal menší problém s výberom účastníkov, nechceli sme totiž aby bol niekto ukrátený. Celá situácia sa nakoniec vyriešila sama – keďže sa nejednalo o ubytovanie v škole v prírode, sami sme si varili a program sústredenia bol tiež akosi iný – upravený. Keďže nie všetkých rodičia pustili aj na takého odvážne dobrodružstvo, nakoniec sa našlo presne 14 odvážlivcov, ktorí sa spolu s nami vydali do Lutíš.

Hneď po príchode účastníkov prekvapili podmienky, v ktorých budeme bývať. Obidve chatky boli veľmi vkusne a moderne zariadené, nechýbal ani lcd televízor (ktorý sme ani nezapli, ale bol tam). Po rozdelení izieb podľa dohody sme sa všetci zhromaždili vo väčšej Hanke, kde sme mávali aj spoločenský program, keďže v nej bola podstatne väčšia „obývačka“. Večer sme začali spontánnym kultúrnym programom (spev s využitím rôznych prítomných hudobných nástrojov), ktorý prerástol do nádhernej diskotéky, pri ktorej sme sa všetci vybláznili a ktorá trvala myslím až do takej druhej až tretej v noci.

Aj keď bol opar, po polnoci sa trochu vyčasilo a pozreli sme si novým ďalekohľadom aspoň Mesiac, Jupiter a pod. Na tomto sústredení sme totiž po prvýkrát testovali nový refraktor Meade a učili sme sa pracovať s jeho navádzacím systémom.

Prvú aj druhú večeru sme si zabezpečovali sami, teda predovšetkým to boli naše „kuchárky“ Horalka, Máriš, Barborka a individuálne aj ostatní účastníci. O oheň v krbe sa starala Kamila, my ostatní sme pomáhali nosiť drevo.

V sobotu ráno sme sa budili postupne, nebolo sa kam ponáhľať. Keďže sústredenie bolo akési iné, aj program bol iný oproti klasickým sústredeniam. Niektorí z nás vstali už okolo ôsmej (a potom sa celý deň cítili veľmi nevyspatí – napríklad ja), iní vstali až na obed a spojili tak príjemné s užitočným – raňajky s obedom.

Po obede sme sa vydali na prechádzku smerom do centra Lutíš, ale po asi trištvrte hodinke sme sa otočili naspäť. Krátky oddych sme potom využili na oddych v „obývačke“. Okolo tretej začal astronomický program sústredenia. Najskôr nám Kamila predstavila novinky ohľadne hľadania Higgsovho bozónu, po nej som ja v niekoľkých minútach predstavil astronomické udalosti, ktoré budeme môcť sledovať v budúcom roku 2010. Po týchto dvoch prednáškach sme si ešte pozreli dokumentárny film, ktorý nás oboznámil s doteraz neodhalenými tajomstvami kozmického programu Apollo.

Po postupnej večeri, predsalen sa za jeden stôl nepodarilo nasúkať všetkých 14 ludí, sme sa presunuli do obývačky, kde začal večerný program tradične rozprávaním zážitkov a rôznych príbehov, plynulo pokračoval spevom a hraním na prinesené hudobné nástroje až sme opäť skončili pri diskotékovej hudbe z notebooku. Pri nej sme vydržali tancovať až do skorého rána, keďže sme išli spať až medzi štvrtou a piatou ráno.

V nedeľu sme sa opäť zobúdzali postupne ako tomu bolo aj predchádzajúci deň. Dnes sme si už však museli pobaliť veci a po obede sme sa okolo tretej vydali na zastávku autobusu, ktorý nás odviezol do Žiliny, kde sme presadli na vlak domov.

Možno, že je to vďaka inej, bližšej atmosfére, možno kvôli inému, domáckemu, prostrediu, príp. kvôli spontánnemu programu a diskotékovým večerom, ale myslím, že sa jednalo o najkrajšie a najpríjemnejšie sústredenie, na ktorom som bol. Verím, že v tomto duchu sa budú niesť aj všetky ďalšie sústredenia a že keď sa už raz objavíte na našom sústredení, už vás účasť na nich chytí nastálo.

Peter Kráčalík