AVS 2010 - Ako bolo na sústredení?

Od nedele 22. augusta do 29. augusta sa celkom 17 účastníkov a vedúcich zišlo na pravdepodobne najlepšej Astronomickej výmene skúseností 2010 v Tatranskej Lomnici. Ubytovaní sme boli v škole v prírode 1. máj, kde sme mali k dispozícií 5 chatiek a prednáškovú miestnosť, čiže dosť priestoru na naše astronomické aktivity. Ako bolo na sústredení a čo všetko sme zažili? Začítajte sa do nášho článku a dozviete sa viac.

Od nedele 22. augusta do 29. augusta sa celkom 17 účastníkov a vedúcich zišlo na pravdepodobne najlepšej Astronomickej výmene skúseností 2010 v Tatranskej Lomnici. Ubytovaní sme boli v škole v prírode 1. máj, kde sme mali k dispozícií 5 chatiek a prednáškovú miestnosť, čiže dosť priestoru na naše astronomické aktivity. Ako bolo na sústredení a čo všetko sme zažili? Začítajte sa do nášho článku a dozviete sa viac.

Počas celých prázdnin sa všetci účastníci, samozrejme okrem iných vecí, určite tešili aj na posledný prázdninový týždeň, kedy sme sa mali presunúť do Vysokých Tatier na doteraz najlepšiu AVS. Až nastala vytúžená nedeľa, kedy sa účastníci stretli na stanici v Bratislave a neskôr v Trenčíne. Po celkom zaujímavej ceste vlakom sme sa dostali až do Tatranskej Lomnice, kde nás čakali ešte ďalší účastníci, ktorí sa na sústredenie dopravili individuálne. Celkovo sme sa v nedeľu stretli 14-ti.

Kedže bolo už pokročilé poobedie, rozdelili sme sa do chatiek a po vybalení sme sa pobrali na večeru. Po jedle sme v rámci voľného programu zistili, že na AVS nebude núdza o hudobné vyžitie, keďže Miška priniesla niekoľko fláut a Mišo vytiahol gitaru. Janči sa hneď pustil do fotografovania západu Slnka (a samozrejme aj nás a to sme ani nezapadali). Neskôr večer sme sa ešte presunuli do centra Tatranskej Lomnice, kde nám Koci odovzdal dataprojektor, ktorý sme počas celého sústredenia využívali na prednáškach. Začiatkom noci sa nám podarilo ešte pozorovať Mesiac, Galileove mesiace a niekoľko galaxií.

V pondelok ráno sme vytiahli ďalekohľad, aby sme si pozreli aj slnečnú fotosféru. Keďže astronomický program nás čakal až poobede, zahrali sme si niekoľko zoznamovacích hier a zahádzali si frisbee. Účastníci sústredenia boli rozdelení do skupín, ktoré sa nakoniec sformovali do zostavy:

1. skupina: Domi, Miška, Mišo, Peťo
2. skupina: Kami, Miro, Adam, Samo
3. skupina: Marek, Dada, Andrej (a Ivona s Andreou)

Hneď po obede sme sa presunuli na astronomický ústav do Starej Lesnej, kde na nás čakal doc. RNDr. Ján Svoreň, DrSc., ktorý nás oboznámil so všetkým, čo sme potrebovali vedieť o kométach, ich vzniku, zlozeni, o Oorthovom oblaku a pod. Po tejto veľmi pútavej prednáške nám prišiel RNDr. Vojtech Rušin, DrSc. predstaviť svoju júlovú cestu za úplným zatmením Slnka na atole Tatakoto vo Francúzskej Polynézií. Zaujímavé rozprávanie s množstvom zaujímavých poznatkov dotvárali fotografie a tiež sme sa oboznámili s výsledkami expedície. Na astronomickom ústave sme ostali až do večera. Večerný program sme mali pri krbe, kde sme si zahrali a zaspievali. Večer naše rady doplnil aj Miro, ktorý okrem seba priniesol aj akordeón, čím doplnil našu hudobnú zostavu.

Utorok mal byť pôvodne dňom celodenného turistického výletu. Keďže počasie nám podľa predpovedí veľmi neprialo, rozhodli sme sa pre výlet na Štrbské Pleso. Hneď po príchode sme zamierili priamo k plesu a vypožičali sme si 4 člnky. Aj 50 minút stačilo skupinke 13 astronómov, aby sme sa vybláznili a zahrali si vojnu člnkov. Poobede sme sa rozdelili na dve skupiny. Jedna sa pobrala na výlet k vodopádu Skok a druhá k mostíkom. Obidve skupinky sa nakoniec v totálnom daždi dostali k stanici električky. Do Lomnice sme prišli až tesne pred večerou, ktorú sme si neskôr ešte rozšírili pri krbe, kde sme si opekali špekáčiky. Žiaľ, práve v utorok zo sústredenia museli kvoli zdravotným problémom odísť Andrea a Ivona, ktoré ale hádam uvidíme na nejakých ďalších sústredeniach.

Streda sa opäť niesla v znamení astronómie. Po raňajkách sme sa vybrali do Starej Lesnej. Tu nás oboznámil RNDr. Drahomír Chochol, DrSc. v prednáške Hviezdne explózie s výskumom nov a supernov. Okrem rôznych faktov bolo veľmi zaujímavé sledovať aj výskum týchto objektov na astronomickom ústave, čím sme nahliadli aspoň v malej miere do tajov odborných pracovníkov. Po tejto prednáške nasledovala prednáška Mgr. Mariána Jakubíka, PhD. o vzniku a vývoji našej slnečnej sústavy. Aj keď by sa mnohým zdalo, že sa jedná o oblasť o ktorej sa už veľa rozprávalo a základné fakty sú jasné, určite si každý z prednášky odniesol nejakú novú informáciu. Keďže sa blížil čas obeda, presunuli sme sa späť do školy v prírode. 

Po krátkej obednej prestávke sme sa presunuli do prednáškovej spoločenskej miestnosti, kde nám Samko predstavil základy správneho fotografovania a kompozície a Kamila nás naučila spracovávať a upravovať fotografie v Photoshope. Krátko nato nás navštívil Ondatrík a prednáškou o svojej práci na Stanfordskej univerzite v oblasti štúdia galaxii a medzigalaktického priestoru v kope galaxii v Panne. Ondatrík nás tiež uviedol do tajov astrofyzikálneho štúdia na amerických univerzitách. Jedinou škodou bolo, že hneď po prednáške musel odísť a nemohol na AVS ostať aj naďalej. Večer sa počasie konečne trochu umúdrilo a bolo možné trochu pozorovať.

Celodenný turistický program sme kvôli počasiu presunuli z utorka na štvrtok. Skupinky boli rozdelené na základe toho, či absolvovali ľahšiu alebo ťažšiu variantu výletu. Tí odvážnejší sa hneď ráno vybrali z Tatranskej Polianky na Sliezky dom, aby sa po krátkej dobe vydali ďalej do Velickej doliny až na Poľský hrebeň a vyššie na vrchol Východnej Vysokej. Musím povedať, že výstup na Poľský hrebeň aj na vrchol bol nádherný, počasie nám prialo a podarilo sa nám spraviť niekoľko krásnych fotografických záberov. Medzitým prišli ostatní účastníci na Sliezsky dom, kde sa po balíčkovom obede rozdelili a vydali sa späť buď cestou na Hrebienok do Starého Smokovca, alebo tí, čo chceli na vlastnej koži pocítiť klesanie z Batizovského plesa do Vyšných Hágov sa vybrali touto cestou. Nakoniec sme sa všetci šťastne stretli v Tatranskej Lomnici. Tu na nás už čakali Koci a Máriš, ktorí sa k nám pripojili po dovolenke. Večer sme sa poniektorí vybrali "oddýchnuť si" do aqua centra. Počas prvých nočných hodín nás zabával Koci svojimi zážitkami z pobytu v USA.

V piatok doobeda nastal čas na Kociho prednášku Dáta v astronómii. Okrem prezentácie získavania dát z vesmírnych teleskopov nám priblížil aj svoju prácu na California Institute of Technology v oblasti analýzy žiarenia v röntgenovej oblasti spektra. Priblížil nám tak aj pre nás netušené možnosti spracovania verejne prístupných dát z observatórií.

Po obede sme astronomickú atmosféru trochu odľahčili a to všemožnými hrami a súťažiami, kde tri skupinky účastníkov bojovali o zaujímavé ceny. Myslím, že aj keď živé sochy a tvorba puzzle textu pomocou súradníc nám dodali trochu športového vyžitia, hra Robot a skladanie slov zapojili aj šedú kôru mozgovú. A pri profesionálnej hre frisbee sa zapotili aj tí, ktorí si mysleli, že hrami prešli bez väčších problémov.

V sobotu sa v duchu astronómie niesol až poobedný program, doobedie sme si preto spestrili niekoľkými voľnočasovými aktivitami a rôznymi testami. Hneď po obede sme sa však vydali k stanici lanovky. Tu sme sa tiež rozdelili na dve skupinky, z ktorých jedna mala navštíviť observatórium na Lomnickom štíte a druhá na Skalnatom plese, aby sme tak naplno využili aj Deň otvorených dverí na oboch vysokohorských pracoviskách. Žiaľ, úspech zožala len prvá skupina, ktorej sa podarilo lanovkou vyjsť na štít, kde sme si okrem návštevy observatória s výkladom od p. Mgr. Mačuru a Dr. Rušina vyskúšali aj naozaj krutý vietor pri vonkajšej prechádzke. Z tejto máme však nádherné fotografie a myslím, že viacerí z nás aj zaujímavé zážitky. Kvôli veľkému vetru sme sa na štíte zdržali o trochu dlhšie ako sme mali plánované. Vietor sa však zle podpísal na druhej skupine, ktorá sa síce lanovkou dostala až na Skalnaté pleso, no namiesto návštevy observatória boli nútení ihneď sa vrátiť do Tatranskej Lomnice. Návštevu tohto pracoviska si teda budeme musieť nechať na budúce AVS.

Ak sme počas celého týždňa toho veľa nenaspali, tak poslednú noc sme využili do poslednej minúty. Večerný program začal Koci prezentáciou svojich fotografii z Pasadeny s výkladom, z ktorých sme boli všetci doslova ohromení, čomu nasvedčovala aj diskusia "astronómov zabalených v dekách na vzduchu" počas ďalších dlhých minút. Niekoľko ďalších, poväčšine slovných, hier nás dostalo až do skorých ranných hodín, ktoré sme sa snažili využiť sledovaním východu Slnka. To sa nám ukrylo za mraky a teda po naozaj krátkej prestávke na spánok (postupne sme odpadávali všetci, až na Jančiho) sme si počkali na nedeľné raňajky.

Po týždni zábavy prišla opäť nedeľa a s ňou nechcený odchod domov. Posledným bodom súťažného programu boli workshopy, kde všetky tri skupinky prezentovali svoje práce, ktoré riešili počas celého sústredenia. Prezentácie všetkých skupín boli veľmi pútavé. Ako prvá odprezentovala svoje výsledky Kamila, ktorá nás oboznámila s analýzou premenných hviezd. Po nej nám Mišova skupina predstavila svoje výsledky astrofotografie v praxi analýzou spracovania fotografií a videa programom Registax a Miška ukázala rozdiely medzi pozorovaním v Tatranskej Lomnici, Trenčíne a Bratislave. Nakoniec Andrej a Dada upozornili na problém svetelného znečistenia a poukázali na možnosti riešenia tohto problému. Keďže všetky témy boli zaujímavé a kvalitne odprezentované, museli sa vedúci dlhšiu dobu rozhodovať, ktorej skupine pridelia koľko bodov.

Nakoniec však predsalen padlo rozhodnutie a súčtom bodov za všetky súťaže, testy a workshop sme určili poradie skupín. Na prvom mieste skončila s celkovým počtom 23 bodov skupina Domi, Miška, Mišo, Peťo, tesne za nimi sa umiestnila skupina Kami, Adam, Samo, Miro. Na krásnom treťom sa so 16 bodmi umiestnila trojica Marek, Dada a Andrej. Všetci účastníci však získali hodnotné ceny a dôležitá predsa bola najmä zábava, ktorej bolo viac než dosť. Po vyhodnotení a záverečnom fotení nás čakal už len obed a cesta späť do reality.

Nelúčime sa však na dlho, však o pár mesiacov sa dúfam väčšina stretne na jesennom víkendovom sústredení.

Osobne sa chcem poďakovať všetkým účastníkom a vedúcim za to, že vytvorili takú nezabudnuteľnú atmosféru a že prispeli k tomu, že táto Astronomická výmena skúseností bola pravdepodobne doteraz tou najlepšou.

Za vedúcich

Peťo Kráčalík