Astronomická výmena skúseností 2014

Ani v tomto roku nezabúda Astronomický klub Bratislava na mladých začínajúcich či skúsenejších astronómov. Počas druhého júlového týždňa vás pozývame na tradičné týždňové sústredenie vo Vysokých Tatrách, na

Ani v tomto roku nezabúda Astronomický klub Bratislava na mladých začínajúcich či skúsenejších astronómov. Počas druhého júlového týždňa vás pozývame na tradičné týždňové sústredenie vo Vysokých Tatrách, na Astronomickú výmenu skúseností 2014

Astronomická výmena skúseností je letné týždňové astronomické sústredenie pre mládež vo veku 11 - 30 rokov. Každoročne ho v letných mesiacoch organizuje vo Vysokých Tatrách Astronomický klub Bratislava pre všetkých mladých záujemcov o astronómiu.

Počas jedného prázdninového týždňa máme pre vás pripravených množstvo prednášok odborníkov i amatérov, pričom svojou prednáškou, či zaujímavou informáciou môže prispieť aj ktokoľvek z účastníkov. Okrem prednášok sú pre vás pripravené exkurzie na astronomickom ústave v Starej Lesnej a na jeho vysokohorských pracoviskách. Nechýbajú ani denné pozorovania Slnka, či nočné pozorovania oblohy. V rámci neastronomického programu je pripravený celodenný turistický výlet a niekoľko popoludňajších aktivít (v minulom roku sme sa boli člnkovať na Štrbskom plese, či zaplávať si v Aquacity v Poprade). Aj napriek zdanlivo nabitému programu budete odchádzať oddýchnutí a plní dojmov a nových vedomostí.

Okrem toho celý týždeň prežiete nielen v príjemnom prostredí Vysokých Tatier, ale aj v krásnom ubytovaní v hoteli Forton v Starej Lesnej len niekoľko sto metrov od astronomického ústavu.

PRIHLASOVANIE NA SÚSTREDENIE JE UZAVRETÉ !!!

Kedy ?  6. - 12. 7. 2014 (od nedele do soboty) - 8 dní
Kde? hotel Forton, Stará Lesná
   
Za koľko?

Cena za sústredenie je 110 €.

 • V cene je zahrnuté: ubytovanie, celodenná strava a program.
 • V cene nie je zahrnuté: doprava po Vysokých Tatrách (lanovka na Skalnaté pleso, príp. podľa záujmu aj na Lomnický štít), električky, individuálne služby v hoteli (masáž, relax centrum a pod.)

Členovia Astronomického klubu Bratislava s uhradeným členským príspevkom majú nárok na zľavu vo výške 10 €.

Ako? 

Doprava na sústredenie je individuálna

Spoločná doprava je zabezpečovaná po trase rýchliku v smere Bratislava - Žilina - Poprad 

 

Na tejto stránke postupne nájdete:

Sústredenie je primárne určené záujemcom vo veku 11 - 30 rokov.

 


 

Kde sa dozviem informácie o AVS?

Informačné bulletiny

Pre účastníkov výmeny skúseností vydáme dva informačné bulletiny.

Prvý, približne 15-stranový, obsahuje všetky dôležité informácie o programe, o vašich vedúcich, o doprave. Tiež vás v ňom budeme informovať o tom, kde a kedy je potrebné uhradiť poplatok a pod. Môžete ho očakávať v mailoch začiatkom júna.

Druhý bulletin obsahuje doplňujúce informácie ohľadne fakultatívneho výletu na Lomnický štít, prehľad doplatkov za dopravu a pod. Tiež v ňom nájdete zoznam prednášateľov aj s ich krátkymi profilmi. Bude vám doručený týždeň pred sústredením.
 

 

Kde budeme bývať?

 

Ubytovanie

Po dlhej dobe, kedy sme bývali v chatkách v škole v prírode 1.máj, sme sa minulý rok rozhodli zvýšiť komfort účastníkov sústredenia. Po veľmi kladných ohlasoch sme sa rozhodli zostať pri tomto štandarde. Nakoľko hotel Lesná sa rekonštruuje, v tomto roku budeme ubytovaní v trojhviezdičkovom hoteli Forton v rekreačnej oblasti v Starej Lesnej.

Hotel ponúka široké možnosti vyžitia, či už športového (tenisové kurty, priestor na rôzne loptové hry, ...), zábavného (biliard, spoločenské hry na recepcii) alebo rekreačného (masáže, relaxačné centrum).
 

 

 


Ako sa dostanem na AVS?

Doprava

Na sústredenie môžete prísť individuálne, alebo sa k nám môžete pripojiť na ceste vlakom z Bratislavy a Trenčína. Pristúpiť sa však dá v ktorejkoľvek stanici rýchliku v smere Bratislava - Žilina - Poprad.

Pre všetkých s objednanou spoločnou dopravou, príp. aj pre pristupujúcich, zabezpečíme cestovné lístky s maximálnou možnou zľavou, ktorú železnice ponúknu. Pri prihlasovaní uveďte, akú zľavu na železnicu máte nárok (do 15 rokov, študent, EURO26 a pod.)

V prípade dostatočného počtu záujemcov budeme kupovať zvýhodnený cestovný lístok v rámci akcie ŽSSK Vlak a Tatry, v rámci ktorého je tiež lístok na lanovku na Skalnaté Pleso.

Vypočítaný doplatok za spoločnú dopravu bude uvedený v druhom bulletine.

 


Aký bude program?

Prednášky

Ak sa chcete dozvedieť niečo nové o výskume Slnka, medziplanetárnej hmote, či vzniku a vývoji vesmíru, je účasť na sústredení tou pravou voľbou. Okrem toho zistíte, akým smerom sa uberá astronomický výskum na Slovensku a vo svete. Myslíte si, že sa už nič nového nemôžete dozvedieť z histórie astronómie? Opak je pravdou. Na AVS sa vždy dozviete niečo nové.

Astronomická výmena skúseností ponúkne nielen prednášky odborných pracovníkov Astronomického ústavu SAV, ale aj vás, účastníkov. O tom je výmena skúseností. V prípade, že sa chcete podeliť so svojim výskumom, či predstaviť váš astronomický krúžok, prípadne vaše pozorovania, na AVS bude na to vhodný čas. Okrem toho si niekoľko prednášok pripravia pre vás aj vaši vedúci.

Zoznam prednášateľov spolu s prednášanými témami budeme postupne uverejňovať na tejto stránke.

Exkurzie na Astronomickom ústave SAV

V rámci plánovaných exkurzii navštívime tiež astronomický ústav v Starej Lesnej, ktorý sa nachádza len niekoľko stoviek metrov od nášho hotela. Prezrieme si observatóriá ústavu, tiež sa dozvieme čosi o histórií a práci na astronomickom ústave. Prednášky profesionálnych astronómov sa uskutočnia priamo na pôde ústavu.

Návšteva vysokohorských pracovísk

Čo by to bolo za astronomické sústredenie vo Vysokých Tatrách, ak by sme nenavštívili aj vysokohorské pracoviská astronomického, príp. hydrometeorologického ústavu.

Ešte ste neboli na observatóriu na Lomnickom štíte? Vedeli ste, že na Skalnatom plese je okrem astronomického observatória aj meteorologická stanica? S nami ju budete mať možnosť navštíviť.

Pozorovania a workshopy

Na AVS budeme mať vždy k dispozícií náš ďalekohľad spolu so slnečným filtrom či CCD kamerou. ktorý bude všetkým účastníkom kedykoľvek k dispozícií na pozorovania.

Pripravujeme pre vás tiež zaujímavé workshopy, ktoré predstavujú spolu s pozorovaniami praktickú časť sústredenia. V rámci skupiny si sami vytvoríte projekt, ktorý v závere sústredenia odprezentujete a predstavíte tak svojim "kolegom" svoju vlastnú prácu.  

Výlety

Nezabúdame ani na športového vyžitie a oddychové aktivity počas prázdnin. 

Tešiť sa môžete na jeden celodenný turistický výlet, kde si budete môcť vybrať ľahší alebo ťažší variant výletu podľa svojich možností a schopností.

V prípade pekného počasia sa môžeme zájsť člnkovať na Štrbské pleso, v rámci exkurzii zájdeme na Skalnaté pleso. Ak získame zľavu na železnice v rámci balíka Vlak a Tatry, môžeme využiť aj návštevu AquaCity v Poprade. Všetko závisí od vás a vášho záujmu.

 

Večerný program

Aký si spravíme večerný program záleží len a len na vás. Okrem pozorovania nebude chýbať opekanie pri ohníku, hranie na gitare, niektorí z vás si večer môžu spestriť šachmi, či spoločenskými hrami.

Voľný čas

Pri trávení voľného času môžete využiť služby hotela Forton, v ktorom budeme bývať. Máte chuť si zahrať nejaké spoločenské hry alebo biliard? Chcete si zahrať tenis alebo futbal? Žiadny problém. 

Kto bude prednášať a čo sa dozviete?

 1. Michaela Brchnelová: Urýchľovanie častíc v Tychovom pozostatku po supernove
 2. Michaela Brchnelová: Expedícia Mars - fotografie a rozprávanie
 3. RNDr. Zoltán Garai: Exoplanéty
 4. RNDr. Jozef Kačmarčík, PhD.: Fyzika blízko absolútnej nuly
 5. Mgr. Matúš Kocka: Vybrané kapitoly z astrofyziky vysokých energií
 6. Mgr. Matúš Kocka: Workshop: Astronómia a Python (programovanie)
 7. Mgr. Zuzana Kreibikova: Symbioticke hviezdy
 8. Tomáš Lehocký: Astronomické aplikácie na tablete a telefóne s Androidom a iOS
 9. Samuel Petrovič: Fotíme rybím okom
 10. RNDr. Vojtech Rušin, DrSc.: Zatmenia Slnka – laboratórium fyziky + Zatmenie Gabon
 11. Mgr. Natália Shagatová: Pauliho vylučovací princíp v hviezdach
 12. Mgr. Stanislav Šišulák, PhD.: Dejiny astronómie na Slovensku
 13. Mgr. Stanislav Šišulák, PhD.: Hľadanie predkov

 

  Ako sa prihlásiť?

Prihlasovanie na sústredenie bolo aktívne do 31.5.2014. V súčasnosti už prihlásenie nie je možné.


Prihlásení:

Zoznam prihlásených účastníkov:

 1. Marek Murin (spoločná doprava z Bratislavy)
 2. Martin Murin (individuálna / späť spoločná do Bratislavy)
 3. Michaela Brchnelová (spoločná doprava z Bratislavy)
 4. Adam Hlavačka (individuálna doprava)
 5. Jakub Jambrich (individuálna doprava)
 6. Samuel Petrovič (individuálna / spoločná doprava do Trenčína)
 7. Tomáš Lehocký (individuálna doprava)
 8. Dominika Hubová (individuálna / spoločná doprava do Trenčína)
 9. Martin Miško (individuálna doprava)
 10. Marek Slávik (doprava z Nového Mesta nad Váhom)
 11. Mária Elena Bodnárová (spoločná doprava z Bratislavy)
 12. Dagmar Sedliaková (individuálna doprava)
 13. Jakub Šalko (individuálna doprava)
 14. Stanislav Šišulák (spoločná doprava z Leopoldova)
 15. Matúš Oravec (individuálna doprava)
 16. Rastislav Sihelský (spoločná doprava z Bratislavy)
 17. Šimon Anton Brezovský (individuálna doprava)
 18. Klaudia Kvaková (individuálna doprava)
 19. Kevin Kvak (individuálna doprava)
 20. Radoslav Novysedlák (individuálna doprava)
 21. Michal Szeman (spoločná doprava z Bratislavy)
 22. Michal Šustr (spoločná doprava z Trenčína)
 23. Beáta Plaskurová (spoločná doprava z Nového Mesta nad Váhom)
 24. Juraj Jonák (spoločná doprava z Ružomberka)
 25. Matúš Kocka (individuálna doprava)
 26. Veronika Jenčová (individuálna doprava)
 27. Dominika Jenčová (individuálna doprava)
 28. Marek Repka (spoločná doprava z Bratislavy)
 29. Dagmar Sedliaková (individuálna doprava)
 • Melinda Kráčalíková (individuálna doprava)
 • Rozália Haláková (individuálna doprava)
 • Kristínka Kráčalíková (individuálna doprava)

 

Zoznam vedúcich:

 1. Peter "Peťo" Kráčalík - hlavný vedúci sústredenia
 2. Júlia "Horalka" Horilová
 3. Hana "Hanka" Kapolková
 4. Mária "Máriš" Šedivá

 


Ako zaplatiť?

Platbu za sústredenie je potrebné uhradiť nasledovne:

 • do 10 dní od prihlásenia
zálohu vo výške 10 €
 • do 10.6.2014
doplatok do 50% ceny sústredenia (45 €, resp. 40 € pre členov AKB)
 • do 1.7.2014
doplatok z ceny sústredenia spolu s platbou za spoločnú dopravu

Upozornenie:

Mení sa spôsob platby oproti predchádzajúcim rokom. Platba, resp. doplatok za sústredenie spolu s platbou za dopravu na mieste sústredenia je možný len vo veľmi výnimočných prípadoch. Tieto zmenené podmienky platia rovnako aj pre členov Astronomického klubu Bratislava

Zálohu, ako aj platbu za sústredenie je možné uhradiť:

 1. bankovým prevodom na účet 2629100905 / 1100 Tatra banka, a.s. Bratislava (do správy pre prijímateľa uveďte meno a dopravu)
 2. poštovou zloženkou na adresu: Astronomický klub Bratislava, Romanova 22, 851 02 Bratislava (na zadnú stranu zloženky do správy pre prijímateľa uveďte meno a dopravu)
 3. v hotovosti na krúžku alebo na akciách klubu

 


Storno poplatky

V prípade stornovania objednávky po 11. 6. platia tieto storno poplatky:

11.6. - 29.6.2013 poplatok vo výške 50% z ceny účastníckeho poplatku + 15% z ceny dopravy (v prípade zabezpečenia spoločnej dopravy)
30.6. - 3.7.2013 poplatok vo výške 70% z ceny účastníckeho poplatku + 15% z ceny dopravy (v prípade zabezpečenia spoločnej dopravy)
4.7. a neskôr 100% z ceny účastníckeho poplatku + skutočná náhrada ceny dopravy

Odoslaním záväznej objednávky vyjadrujete súhlas s uvedenými storno poplatkami.

 


V prípade akýchkoľvek ďalších otázok nás môžete kontaktovať mailom na [email protected] alebo telefonicky na 0908/52 63 81 (Peter Kráčalík)