Nový astronomický portál vesmir.sk

Predstavujeme vám vynovený a prepracovaný portál vesmir.sk, ktorý sme po dlhej dobe odeli do nového dizajnu a obohatili novými funkciami. Dovoľte, aby sme vás s novinkami na stránke stručne oboznámili.

Milí návštevníci,

 

radi by sme vám predstavili vynovený a prepracovaný portál vesmir.sk, ktorý sme po dlhej dobe odeli do nového dizajnu a obohatili novými funkciami. Dovoľte, aby sme vás s novinkami na stránke stručne oboznámili.

 

Najdôležitejšou súčasťou nášho portálu sú novinky, ktoré sa vám snažíme v rámci našich časových možností ponúkať čo najaktívnejšie. Je preto samozrejmé, že najnovšie články nájdete priamo na úvodnej stránke a na tie najzaujímavejšie vás upozorníme hneď v úvode.

 

Na úvodnej stránke okrem toho nájdete aj najnovšie informácie o akciách Astronomického klubu Bratislava, či už sú to informácie o sústredeniach, pozorovaniach a pod. Rovnako nájdete aj najnovšie akcie a podujatia hvezdární.

 

Nie je v našich možnostiach zhromažďovať všetky aktivity všetkých hvezdární na Slovensku. Práve preto v časti Hvezdárne a ľudia nájdete kontakty na vaše najbližšie astronomické zariadenia, ktoré vám už určite ponúknu informácie o aktivitách, ktoré sami organizujú.

 

Časť Novinky sme sa snažili vytvoriť tak, aby ste sa vedeli rýchlo zorientovať a nájsť to, čo vás práve zaujíma. Keďže si uvedomujeme, že tie najaktuálnejšie informácie sa nachádzajú na svetových portáloch, v časti Zahraničné zdroje nájdete aktuality zo stránok NASA, ESA, space.com a pod. Ak viete o ďalších vhodných zdrojoch, dajte nám prosím vedieť mailom, pokúsime sa ich pridať, ak to bude možné.

 

Pre pravideľných či občasných pozorovateľov je pripravená časť Pozorovania. Tu nájdete tie najaktuálnejšie a súhrnné informácie týkajúce sa pozorovania Slnka, Mesiaca, planét, komét, meteorických rojov a pod. Pre tých, ktorý hľadajú podrobnejšie informácie je k dispozícii množstvo odkazov, ktoré vás budú navigovať na profesionálne astronomické stránky s aktuálnymi dátami.

 

Pre mladých astronómov je nemenej dôležitá časť Súťaže, kde sme oproti starej verzii portálu nové súťaže o ktorých vieme, že fungujú na pravideľnej báze a máme možnosť ich teda aktualizovať v spolupráci s ich organizátormi. Rovnako, ak viete o celoštátnej astronomickej súťaži, ktorú ste u nás nenašli, dajte nám vedieť, radi ju do zoznamu pridáme.

 

Rovnako ako ste boli zvyknutí na starom webe, aj tu budete môcť zistiť informácie o Astronomickom klube Bratislava, ktorý je zároveň aj prevádzkovateľom tohto portálu. Zistíte, ako je možné sa do klubu prihlásiť, aké sú výhody členstva, zistiť informácie o našej činnosti, alebo si prehliadnuť fotografie z našich akcii.

 

Aktívni členovia astronomického klubu majú možnosť vstúpiť na interné stránky klubu, kde nájdu ďalšie informácie. Prihlásiť sa so svojimi prihlasovacími údajmi môžu kdekoľvek v časti Astronomický klub.

 

Množstva zmien sa dočkala aj časť Hvezdárne a ľudia. Mapa zariadení obsahuje všetky astronomické zariadenia v Slovenskej republike s kontaktmi, v prípade, že ste povolili na stránke aj načítanie vašej polohy, nájdete tu prehľadne usporiadané aj astronomické zariadenia vo vašom okolí.

 

V tejto sekcii tiež nájdete informácie o programoch a podujatiach hvezdární, ktoré nám boli zaslané hvezdárňami na zverejnenie. Prečítať si taktiež môžte aj niekoľko rozhovorov z členmi astronomického klubu, či známymi astronomickými osobnosťami. Máte námet na rozhovor s niektorým známym astronómom? Napíšte nám. Pokúsime sa ho kontaktovať a požiadať ho o rozhovor.

 

S pozorovaniami a astronómiou všeobecne súvisí aj problematika svetelného znečistenia. Tejto téme sa podrobnejšie venujeme v rovnomennej sekcii.

 

Samostatnou kapitolou je Encyklopédia. V oblasti astronómie a kozmonautiky bol zaznamenaný v poslednom období značný rozmach a naša encyklopédia teda nie vždy prinášala aktuálne informácie, ktoré mohli byť v niektorých prípadoch aj zavádzajúce. Keďže nie je v našich možnostiach okamžite reagovať na všetky zmeny, ktoré sa udiali, pretransformovali sme našu encyklopédiu na typ wiki. Sami sa tak môžete, v prípade vášho voľného času a chuti pomôcť pri napĺnaní nášho cieľa poskytnúť vám pravdivé a aktuálne informácie, podieľať pri aktualizovaní tejto stránky.

 

Rovnako sme nezabudli ani na tých, ktorí sa zapájali do diskusii v našom diskusnom fóre. Fórum preto existuje aj naďalej a budeme radi, keď ho budete využívať a obohatíte o ďalšie aktuálne témy.

 

Na portáli sme však urobili niekoľko ďalších zmien. Prihlásenie je možné len v rámci diskusného fóra, neexistuje teda všeobecné prihlásenie napríklad na komentovanie jednotlivých článkov. Prihlasovacie údaje, ktoré ste využívali na prihlásenie sa na stránky vesmir.sk boli prenesené do diskusného fóra a je možné sa s nimi prihlasovať aj naďalej.

 

Články je tiež možné samozrejme v prípade potreby komentovať. Systém je úzko prepojený s pluginom sociálnej siete Facebook, komentáre k článkom sa preto po novom pridávajú prostredníctvom Facebooku.

 

Zrušili sme niekoľko neaktívnych častí stránky. Medzi ne patrí napríklad anketa a astronomická súťaž, ktorá už dlhšiu dobu stagnovala.

 

Veríme, že všetky zmeny, na ktorých sme pracovali, vám prinesú lepší prehľad a nové informácie zo sveta astronómie a kozmonautiky.

 

V prípade, že máte nejaké návrhy týkajúce sa nového portálu (pridanie zahraničných zdrojov, nových astronomických zariadení, nových súťaží a pod.), prípadne, ak máte ochotu pomôcť skvalitňovať stránku formou aktualizácie encyklopédie alebo stať sa redaktorom a pridávať nové články, kontaktujte nás mailom na [email protected]

 

Prajeme vám príjemné vyhľadávanie informácii na novom portáli vesmir.sk.