Astronomická výmena skúseností 2015

Astronomický klub Bratislava vás pozýva na tradičnú Astronomickú výmenu skúseností, sústredenie pre mladých astronómov vo Vysokých Tatrách. Zažite s nami týždeň plný zábavy a astronómie v termíne 23.-29.8.2015

Aktuálne: Prihlasovanie na sústredenie je predĺžené do 25. júla !!!

Radi by ste zažili týždeň plný zážitkov a zároveň sa dozvedeli niečo nové z astronómie? Chcete pozorovať s astronomickými ďalekohľadmi či navštíviť profesionálne astronomické pracoviská? Poďte s nami do Starej Lesnej, kde sa počas posledného augustového týždňa uskutoční už tradičná Astronomická výmena skúseností 2015.

Astronomická výmena skúseností je letné týždňové astronomické sústredenie pre mládež vo veku 11 - 30 rokov. Každoročne ho v letných mesiacoch organizuje vo Vysokých Tatrách Astronomický klub Bratislava pre všetkých mladých záujemcov o astronómiu.

Počas jedného prázdninového týždňa máme pre vás pripravených množstvo prednášok odborníkov i amatérov, pričom svojou prednáškou, či zaujímavou informáciou môže prispieť aj ktokoľvek z účastníkov. Okrem prednášok sú pre vás pripravené exkurzie na astronomickom ústave v Starej Lesnej a na jeho vysokohorských pracoviskách. Nechýbajú ani denné pozorovania Slnka, či nočné pozorovania oblohy. V rámci neastronomického programu je pripravený celodenný turistický výlet a niekoľko popoludňajších aktivít (v minulosti sme sa boli člnkovať na Štrbskom plese, či zaplávať si v Aquacity v Poprade). Aj napriek zdanlivo nabitému programu budete odchádzať oddýchnutí a plní dojmov a nových vedomostí.

Okrem toho celý týždeň prežiete nielen v príjemnom prostredí Vysokých Tatier, ale aj v krásnom ubytovaní v hoteli Forton v Starej Lesnej len niekoľko sto metrov od astronomického ústavu.

Kedy ? 23. - 29. 8. 2015 (od nedele do soboty) - 7 dní
Kde? hotel Forton, Stará Lesná
Za koľko?

Cena za sústredenie je 110 €.

 • V cene je zahrnuté: ubytovanie, celodenná strava a program.
 • V cene nie je zahrnuté: doprava po Vysokých Tatrách (lanovka na Skalnaté pleso, príp. podľa záujmu aj na Lomnický štít), električky, individuálne služby v hoteli (masáž, relax centrum a pod.)

Členovia Astronomického klubu Bratislava s uhradeným členským príspevkom majú nárok na zľavu vo výške 10 €.

Ako?

Doprava na sústredenie je individuálna

Spoločná doprava je zabezpečovaná po trase rýchliku v smere Bratislava - Žilina - Poprad

 

Na tejto stránke postupne nájdete:

 • Kde sa dozviem informácie o AVS?
 • Kde budeme bývať?
 • Ako sa dostanem na AVS?
 • Aký bude program?
 • Ako sa prihlásiť?
 • Zoznam prihlásených účastníkov a vedúcich
 • Platba za sústredenie
 • Storno podmienky

Sústredenie je primárne určené záujemcom vo veku 11 - 30 rokov.

 


 

Kde sa dozviem informácie o AVS?

Informačné bulletiny

Pre účastníkov výmeny skúseností vydáme dva informačné bulletiny.

Prvý, približne 15-stranový, obsahuje všetky dôležité informácie o programe, o vašich vedúcich, o doprave. Tiež vás v ňom budeme informovať o tom, kde a kedy je potrebné uhradiť poplatok a pod. Prihláseným účastníkom bol zaslaný 16. júla. Dodatočne prihláseným účastníkom bude zaslaný okamžite po potvrdení prihlásenia.

Druhý bulletin obsahuje doplňujúce informácie ohľadne fakultatívneho výletu na Lomnický štít, prehľad doplatkov za dopravu a pod. Tiež v ňom nájdete zoznam prednášateľov aj s ich krátkymi profilmi. Bude vám doručený 1-2 týždne pred sústredením.

 

Kde budeme bývať?

 

Ubytovanie

Komfort účastníkov sústredenia sa snažíme neustále zvyšovať. Preto sme sa od minulého roku rozhodli pre využitie služieb trojhviezdičkového hotela Forton v rekreačnej oblasti v Starej Lesnej.

Hotel ponúka široké možnosti vyžitia, či už športového (tenisové kurty, priestor na rôzne loptové hry, ...), zábavného (biliard, spoločenské hry na recepcii) alebo rekreačného (masáže, relaxačné centrum).

 

 


Ako sa dostanem na AVS?

Doprava

Na sústredenie môžete prísť individuálne, alebo sa k nám môžete pripojiť na ceste vlakom z Bratislavy a Trenčína. Pristúpiť sa však dá v ktorejkoľvek stanici rýchliku v smere Bratislava - Žilina - Poprad.

Pre všetkých s objednanou spoločnou dopravou, príp. aj pre pristupujúcich, zabezpečíme cestovné lístky, takže sa nebudete musieť o nič starať. Pri prihlasovaní uveďte, akú zľavu na železnicu máte nárok (do 15 rokov, študent, EURO26 a pod.). V prípade študentov je samozrejme doprava zabezpečovaná zdarma.

Vypočítaný doplatok (v prípade, ak nemáte dopravu zdarma) za spoločnú dopravu bude uvedený v druhom bulletine.

 


Aký bude program?

Prednášky

Ak sa chcete dozvedieť niečo nové o výskume Slnka, medziplanetárnej hmote, či vzniku a vývoji vesmíru, je účasť na sústredení tou pravou voľbou. Okrem toho zistíte, akým smerom sa uberá astronomický výskum na Slovensku a vo svete. Myslíte si, že sa už nič nového nemôžete dozvedieť z histórie astronómie? Opak je pravdou. Na AVS sa vždy dozviete niečo nové.

Astronomická výmena skúseností ponúkne nielen prednášky odborných pracovníkov Astronomického ústavu SAV, ale aj vás, účastníkov. O tom je výmena skúseností. V prípade, že sa chcete podeliť so svojim výskumom, či predstaviť váš astronomický krúžok, prípadne vaše pozorovania, na AVS bude na to vhodný čas. Okrem toho si niekoľko prednášok pripravia pre vás aj vaši vedúci.

Zoznam prednášateľov spolu s prednášanými témami budeme postupne uverejňovať na tejto stránke.

Exkurzie na Astronomickom ústave SAV

V rámci plánovaných exkurzii navštívime tiež astronomický ústav v Starej Lesnej, ktorý sa nachádza len niekoľko stoviek metrov od nášho hotela. Prezrieme si observatóriá ústavu, tiež sa dozvieme čosi o histórií a práci na astronomickom ústave. Prednášky profesionálnych astronómov sa uskutočnia priamo na pôde ústavu.

Návšteva vysokohorských pracovísk

Čo by to bolo za astronomické sústredenie vo Vysokých Tatrách, ak by sme nenavštívili aj vysokohorské pracoviská astronomického, príp. hydrometeorologického ústavu.

Ešte ste neboli na observatóriu na Lomnickom štíte? Vedeli ste, že na Skalnatom plese je okrem astronomického observatória aj meteorologická stanica? S nami ju budete mať možnosť navštíviť.

Dúfame, že sa nám podarí pozrieť sa aj na najväčší ďalekohľad na Slovensku, ktorý je v prevádzke pre pracovníkov astronomického ústavu práve na Skalnatom plese.

Každý rok sa snažíme pre vás pripraviť nejakú novinku. V tomto roku navštívime Aerologickú stanicu v Gánovciach pri Poprade a budeme sledovať vypúšťanie balóna.


Pozorovania a workshopy

Na AVS budeme mať vždy k dispozícií náš ďalekohľad spolu so slnečným filtrom či CCD kamerou. ktorý bude všetkým účastníkom kedykoľvek k dispozícií na pozorovania.

Pripravujeme pre vás tiež zaujímavé workshopy, ktoré predstavujú spolu s pozorovaniami praktickú časť sústredenia. V rámci skupiny si sami vytvoríte projekt, ktorý v závere sústredenia odprezentujete a predstavíte tak svojim "kolegom" svoju vlastnú prácu.

Výlety

Nezabúdame ani na športového vyžitie a oddychové aktivity počas prázdnin.

Tešiť sa môžete na jeden celodenný turistický výlet, kde si budete môcť vybrať ľahší alebo ťažší variant výletu podľa svojich možností a schopností.

V prípade pekného počasia sa môžeme zájsť člnkovať na Štrbské pleso, v rámci exkurzii zájdeme na Skalnaté pleso. Všetko závisí od vás a vášho záujmu.

 

Večerný program

Aký si spravíme večerný program záleží len a len na vás. Okrem pozorovania nebude chýbať opekanie pri ohníku, hranie na gitare, niektorí z vás si večer môžu spestriť šachmi, či spoločenskými hrami.

Voľný čas

Pri trávení voľného času môžete využiť služby hotela Forton, v ktorom budeme bývať. Máte chuť si zahrať nejaké spoločenské hry alebo biliard? Chcete si zahrať tenis alebo futbal? Žiadny problém.

Kto bude prednášať a čo sa dozviete?

V najbližšej dobe vám predstavíme prednášateľov a prednášané témy.

 

Ako sa prihlásiť?

Prihlasovanie je už ukončené. V prípade, že máte ešte záujem ísť na sústredenie, je potrebné kontaktovať nás mailom aj [email protected], následne overíme dostupnosť v ubytovacom zariadení a dáme vám vedieť, či je možné ešte vašu registráciu prijať alebo nie.

 


Prihlásení:

Zoznam prihlásených účastníkov:

 1. Ján Mikula (individuálna doprava)
 2. Tomáš Lehocký (individuálna doprava)
 3. Elena Mária Bodnárová (spoločná doprava z Bratislavy)
 4. Samuel Michalík (spoločná doprava z Bratislavy)
 5. Leon Ivanič (spoločná doprava z Bratislavy)
 6. Sarah Ivaničová (spoločná doprava z Bratislavy)
 7. Martin Murín (spoločná z Bratislavy)
 8. Rastislav Sihelský (spoločná z Bratislavy)
 9. Matúš Oravec (individuálna doprava)
 10. Michal Szeman (individuálna doprava)
 11. Samuel Matuška (spoločná z Bratislavy)
 12. Samuel Petrovič (individuálna doprava)
 13. Martin Miško (individuálna doprava)
 14. Stanislav Šišulák (individuálna doprava)
 15. Dominika Jenčová (individuálna doprava)
 16. Beáta Plaskurová (doprava z Nového Mesta nad Váhom)
 17. Ondrej Králik (individuálna doprava)
 18. Martina Bírošíková (individuálna doprava)
 19. Jakub Jambrich (individuálna doprava)

 

Zoznam vedúcich:

 1. Mária Šedivá (Máriš) - hlavná vedúca sústredenia
 2. Hana Kapolková (Hanka)
 • Peter Kráčalík

 

 


Ako zaplatiť?

Platbu za sústredenie je potrebné uhradiť nasledovne:

 • do 25.7.2015: doplatok do 50% ceny sústredenia (45 €, resp. 40 € pre členov AKB)
 • do 15.8.2015: doplatok účastníckeho poplatku spolu s platbou za spoločnú dopravu

Upozornenie:

Mení sa spôsob platby oproti predchádzajúcim rokom. Platba, resp. doplatok za sústredenie spolu s platbou za dopravu na mieste sústredenia je možný len vo veľmi výnimočných prípadoch. Tieto zmenené podmienky platia rovnako aj pre členov Astronomického klubu Bratislava

Zálohu, ako aj platbu za sústredenie je možné uhradiť:

 1. bankovým prevodom na účet SK1711000000002629100905 (2629100905/1100) Tatra banka, a.s. Bratislava (do správy pre prijímateľa uveďte meno a dopravu)
 2. poštovou zloženkou na adresu: Astronomický klub Bratislava, Romanova 22, 851 02 Bratislava (na zadnú stranu zloženky do správy pre prijímateľa uveďte meno a dopravu)
 3. v hotovosti na krúžku alebo na akciách klubu

 


Storno poplatky

V prípade stornovania objednávky po 15.7. platia tieto storno poplatky:

16.7. - 12.8.2015 poplatok vo výške 50% z ceny účastníckeho poplatku + 15% z ceny dopravy (v prípade zabezpečenia spoločnej dopravy)
13.8. - 19.8.2015 poplatok vo výške 70% z ceny účastníckeho poplatku + 15% z ceny dopravy (v prípade zabezpečenia spoločnej dopravy)
20.8. a neskôr 100% z ceny účastníckeho poplatku + skutočná náhrada ceny dopravy

Odoslaním záväznej objednávky vyjadrujete súhlas s uvedenými storno poplatkami.

 


V prípade akýchkoľvek ďalších otázok nás môžete kontaktovať mailom na [email protected] alebo telefonicky na 0908/52 63 81 (Peter Kráčalík)