Expedícia za zatmením Slnka na Faerských ostrovoch

, Autor:
Síce sa Astronomický klub zaoberá prevažne popularizáciou astronómie, no tento rok sme si povedali, že by sme mohli začať tak už aj s vedou a tak sme sa rozhodli, že sa v zostave Peter Kráčalík, Michaela Brchnelová, Júlia Horilová a Hana Kapolková vyberieme na Faerské ostrovy sledovať úplné zatmenie Slnka.

Vyrážame z anglického Newcastle

Počas plavby sme si ešte raz preberali pripravované experimenty

Takýmto počasím nás privítal Tórshavn

Cestou z Tórshavnu k našej lodi

Občas však vyšlo aj Slnko a mali sme takýto výhľad na mesto

Ráno v deň zatmenia. Miesto pozorovania: hotel nad Tórshavnom

Tesne pred úplnou fázou sa riadne zotmelo

Cez oblaky sa nám občas darilo zachytiť čiastočnú fázu zatmenia

Stále dúfame a sledujeme čas

Naša výprava na mieste pozorovania

Predchádzali tomu samozrejme aj prípravy, ktoré spočívali v teoretickom štúdiu, čo by sa dalo pozorovať a taktiež aj technická príprava. Chceli sme sa pokúsiť o zaznamenanie bleskového spektra, čo je vlastne spektrum strednej vrstvy slnečnej atmosféry - chromosféry. Okrem klasických fotografií koróny prostredníctvom slnečného filtra astrosolar sme taktiež chceli spraviť aj snímky koróny cez 3 filtre (modrý, červený a zelený) a následne vypočítať teplotu jednotlivých vrstiev koróny. Tomuto sa hovorí colorimetria a je užitočná aj pri analýze jemnejších štruktúr koróny.

Určite nemôžem zabudnúť aj na finančnú prípravu, za ktorú sme vďační predovšetkým veľkej snahe Peťa Kráčalíka a Národnej banke Slovenska, ktorej ďakujeme za finančnú podporu.

Nakoniec sme 14. marca vyrazili smerom do Budapešti, odkiaľ sme odleteli do Amsterdamu. A tam nás čakala loď spoločnosti DFDS Seaways – Princess Seaways, ktorá nás dopravila až na miesto pozorovania – veľmi príjemné mestečko Thorshavn na Faerských ostrovoch.

Po celý čas, čo sme sa pohybovali pred zatmením Slnka po ostrovoch, sme zažívali pravé severské počasie, čo nám veľmi nepridávalo na optimizme.  Dážď, sneh, občas silný vietor neveštil veľmi priaznivé podmienky na pozorovanie Slnka, stále sme sa ale utvrdzovali v tom, že to bola z hľadiska počasia lepšia voľba, ako Špicbergy, ktoré boli druhým možným miestom na pozorovanie tohtoročného zatmenia Slnka.

Mýlili sme sa, ale len čiastočne. V deň pozorovania, 20. marca, sme zažili dokonca horšie pozorovacie podmienky, ako mali kolegovia na ďalekom severe. Ale, ako to už dobrým zvykom býva, začalo sa síce zlepšovať počasie, avšak asi tak 2 minúty po treťom kontakte (po skončení úplnej fázy zatmenia). Preto sme už nemohli uskutočniť všetky merania súvisiace s korónou a chromosférou, ale máme zachytenú aspoň záverečnú fázu zatmenia Slnka a teda čiastočné zatmenie Slnka.

Ale myslím, že môžem hovoriť za celú výpravu, že nie sme sklamaní, každý astronóm niekde začína a my sme začali tu a týmito fotografiami, videli sme absolútne zatmenie (aj Mesiacom aj oblakmi), polárnu žiaru a úžasnú prírodu Faerských ostrovov a aspoň máme viac času na navrhnutie možno aj iných experimentov do budúceho zatmenia Slnka.

Viac fotografii nájdete už čoskoro v našej fotogalérii.