Verejné pozorovania piatich planét a kométy Catalina

, Autor:
Astronomický klub Bratislava vás pozýva na ranné verejné pozorovania planét a kométy Catalina, ktoré sa uskutočnia koncom januára a začiatkom februára.

Kredit: Stellarium

Astronomický klub Bratislava

vás pozýva na pozorovania rannej oblohy,
piatich pozorovateľných planét a kométy Catalina.

 

Upozornenie: Vzhľadom na nepriaznivé počasie je pozorovanie vo štvrtok 28.1. nadránom zrušené. Pozorovanie sa za dobrých podmienok uskutoční v druhom zverejnenom termíne.

V médiách, ako aj na našich stránkach ste určite zaregistrovali, že v tomto období máme výbornú možnosť pozorovať päť nám najbližších planét - Marsu, Jupiteru, Saturnu, či Slnku blízkych Merkúru a Venuše. Zároveň na oblohe môžme pri dobrých podmienkach pozorovať aj kométu Catalina.

Viac o pozorovateľnosti piatich planét nájdete v tomto samostatnom článku.

Viac o pozorovateľnosti kométy Catalina nájdete v tomto samostatnom článku.

 

Predbežné termíny verejných pozorovaní v Bratislave:

28.1.2016  - testovacia akcia (vo štvrtok nadránom) 06:00 - 07:30
31.1.2016 (v nedeľu nadránom) 06:00 - 07:30
1.-7.2.2016 * (zatiaľ nešpecifikované)*) V prípade neúspešných pozorovaní (zlé počasie) vo štvrtok 28.1., resp. 31.1. plánujeme ďalšie pozorovanie v týždni 1.-7. februára.

MIESTO:

  • Parkovisko na konci ulice Sliačska: Chatová oblasť "Ahoj"
  • GPS: 48.180203 N, 17.112543 E
  • Viditeľnosť: NE, E, ES, S, SW

DOPRAVA:

 

  • Električka/autobus: Vystúpte pri čokoládovni Figaro. Odtiaľ pešo do kopca cca 20 min po ulici Sliačska. Chodte stále po hlavnej asfaltovej ceste a nikde neodbočujte. Za dvomi pravouhlými zákrutami takmer pod kopcom uvidíte po pravej strane rozsiahle neupravené parkovisko s dreveným altánkom. Popri hlavnej ceste vedie modrá turistická značka.
  • Auto: Pri čokoládovni Figaro odbočte do kopca na Sliačsku. Chodte stále po hlavnej asvaltovej ceste a nikde neodbočujte. Za dvomi pravouhlými zákrutami takmer pod kopcom uvidíte po pravej strane rozsiahle neupravené parkovisko s dreveným altánkom.

 

 

Mapku s podrobnými informáciami nájdete na tejto špeciálnej stránke.

POKYNY:

V blízkosti miesta pozorovania nesvieťte čelovkami ani baterkami. Výrazne tým rušíte obraz v ďalekohľade. Na prisvietenie si zoberte červené svetlo z bicykla.

Odporúčané vybavenie:

 

  • baterka (čelovka) alebo červené svetlo z bicykla,
  • extra teplé ponožky, čiapka na uši, hrubé rukavice, neprefúkavá teplá bunda, termo tričko a spodky

 

 

BEZPEČNOSŤ:

Žiadame účastníkov aby na verejných pozorovaniach Astronomického klubu Bratislava nepoužívali laserové ukazovátko s výkonom väčším ako 5 mW. Môžete ním poškodiť zrak. Používanie takýchto prístrojov je na území EU zakázané !!!

 

Informácia o počasí:

Astronomické pozorovanie je priamo závislé od počasia a jasnej oblohy. Preto nie je možné garantovať úspešnosť pozorovania.

Bližšie informácie

O aktuálnom dianí vás budeme informovať v komentároch pod týmto článkom a tiež na našom Facebooku.

V prípade vážneho záujmu môžete využiť možnosť informovania mailom. V prípade zlého počasia vás budeme na uvedený mail informovať so 40-minútovým predstihom. V prípade, že sa pozorovanie bude konať, mailovú informáciu nebudeme zasielať.

Informujte ma mailom:


Mailová adresa:
Zaradiť do mailinglistu (áno / nie):

V prípade, že máte záujem o zasielanie informácii o chystaných pozorovaniach v budúcnosti, vyplňte "áno" v časti Zaradiť do mailinglistu. Ak túto možnosť vyslovene neuvediete, váš mail bude použitý len jednorazovo na účely odoslania informačného mailu v prípade zlého počasia pri tejto konkrétnej akcii a ihneď po akcii bude vymazaný.

 

 

Kontakt na organizátora pozorovania:

Tomáš Lehocký ([email protected]), 0948/40 80 60