Pozorovateľská víkendová expedícia

Astronomický klub Bratislava organizuje pre svojich členov a priaznivcov astronómie pozorovateľskú víkendovú expedíciu v Malej Fatre. Program bude zameraný prevažne na pozorovanie večernej a nočnej oblohy, doplnený výkladom.

Chata na Grúni (autor: www.chatanagruni.sk)

Radi pozorujete nočnú oblohu a chcete sa dozvedieť viac o pozorovaných objektoch? Máte doma ďalekohľad a hľadáte dobré miesto na pozorovanie mimo svetelného smogu? Dostali ste ďalekohľad a neviete ho dobre obsluhovať?

Vydajte sa spolu s nami na pozorovateľskú víkendovku, ktorú organizujeme pre všetkých členov Astronomického klubu Bratislava a priaznivcov astronómie. Počas víkendu budete môcť dokonale spoznať nočnú oblohu, prípadne prácu s ďalekohľadmi a fotoaparátmi.


Kedy ? 8. - 10. apríla 2016 (od piatku do nedele) - 3 dní
Kde? Hotel Bocy, Oščadnica, v tesnej blízkosti Beskydskej oblasti tmavej oblohy
Za koľko?

Cena za pobyt je 20 € / noc, celkovo 40 €

 • V cene je zahrnuté: ubytovanie, polpenzia
 • V cene nie je zahrnuté: doprava (individuálna), obed (vo vlastnej réžii)
Ako?

Doprava na sústredenie je individuálna, prípadne je možné sa u organizátora akcie informovať na možnosť spoločného odchodu vlakom

Zabezpečenie: Organizátor zabezpečuje akciu materiálne spolu s výkladom. Vlastné prinesené ďalekohady, prípadne fotoaparáty sú samozrejme výhodou.

Maximálny počet účastníkov je 15. Prednosť majú členovia Astronomického klubu Bratislava


Vylúčenie zodpovednosti: Astronomický klub Bratislava nie je zodpovedný za účastníkov počas voľnočasových aktivít. V prípade potreby samozrejme poskytneme pomoc v súčinnosti s ostatnými účastníkmi (príp. s Horskou službou, prevádzkou chaty a pod.)

Vzhľadom na povahu akcie sa vyžaduje určitá samostatnosť a zodpovednosť. Účasť na akcii preto odporúčame záujemcom vo veku od 15 rokov. Horná veková hranica nie je definovaná.

 


 

Kde budeme bývať?

 

Ubytovanie a strava

Hotel Bocy** sa nachádza v obci Oščadnica, v okrese Čadca. Je najlepšie položený hotel v lyžiarskom stredisku Snowparadise.

Hotel je situovaný v lokalite Lalíky   a je vzdialený len 60 m od údolnej stanice modernej 6-sedačkovej lanovky kombinovanej  s 8 -miestnymi kabínkami.

Hostia môžu obdivovať krásnu prírodu Kysúc, Kysuckých Beskýd, Oščadnice a Veľkej Rače .

Kapacita hotela je 47 lôžok, 13 izieb, 1 apartmán a 2 rodinné apartmány. V hoteli sa nachádza denný bar, reštaurácia, sauna, vírivá vaňa, biliard, stolný futbal. Pri hoteli je altánok s krbom, ihrisko a vonkajší bazén.

V cene ubytovania je polpenzia. Obedy sú vo vlastnej réžii účastníkov, je možné si niečo priniesť z domu, prípadne využiť služby hotelovej reštaurácie.

 

 


Ako sa dostanem na akciu?

Doprava

Doprava na sústredenie je individuálna a nie je zabezpečovaná Astronomickým klubom Bratislava. V prípade záujmu je možné kontaktovať organizátora akcie za účelom dohodnutia sa na spoločnej ceste vlakom, prípadne autom a pod.

Upozornenie: Pri chate nie je autobusová zastávka, je potrebný aj peší výstup. Z doliny je chata najľahšie dostupná chodníkom po žltej značke od horského hotela – Chata Vrátna (cca 45min.). Chodník začína na konci Vrátnej doliny, rovno pod kabínkovou lanovkou do Snilovského sedla (na Chleb). Najľahšia je vyššie opisovaná cesta po žltej značke od Chaty Vrátna.

Ďalšie dve sú modré značky, z ktorých jedna vychádza z lokality Starý dvor (cca 1:15hod.) s možnosťou použiť aj sedačkovú lanovku (pokiaľ je v prevádzke). Druhá značka vychádza zo Štefanovej (cca 1hod.). Obe cesty vychádzajú z miest, kde je oficiálne parkovisko a zastávka autobusu. Turistické chodníky sa pri chate spájajú a križujú. Z hlavného hrebeňa - úbočia Poludňového Grúňa, sa dá zostúpiť ku chate strmým klesaním po žltej značke (cca 45min.).

 


Aký bude program?

Program

Akcia bude zameraná na pozorovanie večernej a nočnej oblohy, prípadne astrofotografiu. V rámci pripravovaného výkladu sa tiež dozviete niečo o objektoch, ktoré budete môcť v tomto roku pozorovať, prípadne so základov astrofotografie.

Program počas dňa nie je astronomickým klubom organizovaný a je možné ho využiť na výlety do okolia, hry v areáli, prípadne iné aktivity.

 

 

 

 

Ako sa prihlásiť?

 

Prihlásenie už v súčasnosti nie je možné.


Prihlásení:

Zoznam prihlásených účastníkov:

 1. Tomáš Lehocký
 2. Ondrej Králik
 3. Michaela Špániková
 4. Martina Bírošíková
 5. Tomáš Kopecký
 6. Peter Dancák
 7. Soňa Dancáková
 8. Adam Hlavačka
 9. Jana Bartovičová
 10. Lukáš Bokor
 11. Barbora Martinkovičová
 12. Martin Balog
 13. Hugo Ferreira
 14. Dalibor Hriadel

 

 

Organizátorom akcie je za Astronomický klub Bratislava Tomáš Lehocký ([email protected]).


Ako zaplatiť?

V rámci akcie sa platí len ubytovanie s polpenziou a to priamo ubytovateľovi v hoteli. Platiť je možné v hotovosti a kartou.

Storno poplatky

Storno poplatky nie sú evidované. V prípade, že sa akcie nebudete môcť zúčastniť prosíme však o okamžitú informáciu, aby ste neblokovali miesto tým, ktorí by mali záujem ísť, ale pre nedostatok miesta sa na akciu už nedostali.

 


V prípade akýchkoľvek ďalších otázok nás môžete kontaktovať mailom na [email protected],sk alebo telefonicky na 0908/52 63 81 (Peter Kráčalík), resp. priamo sa môžete skontaktovať mailom s organizátorom akcie na [email protected].