Expedícia Astronomického klubu Bratislava za úplným zatmením Slnka v Indonézii

, Autor:
Tak sa nám to opäť podarilo. Znovu vyrážame za týmto úchvatným nebeským divadlom, ktoré svoje predstavenie začína 9.marca o 6:20 miestneho času (UTC+7), no tentokrát v Indonézskom Palembangu. Zúčastní sa ho zostava z expedície za zatmením na Ferských ostrovoch v zložení Peter Kráčalík, Michaela Brchnelová, Hana Kapolková a Júlia Horilová, no tentokrát pribudne aj Samuel Petrovič.

Pás totality tohto zatmenia začne svoju cestu po Zemeguli v Indonézii a skončí v Tichom oceáne.

Naša cesta začína 4.marca odletom z Budapešti do Dubaja, kde si čakanie na ďalší let skrátime prehliadkou tohto mesta, metropoly v Perzskom zálive, ktorá aj v noci žije a dáva na obdiv svoje mrakodrapy, kultúru a obrovské obchodné centrá. Potom poletíme do Kuala Lumpur, hlavného mesta Malajzie. Dlhý tranzit v Kuala Lumpur samozrejeme tiež využijeme na prehliadku aspoň časti tohto obrovského mesta a sme si istí, že to bude neopakovateľný zážitok, pretože Kuala Lumpur oplýva neopakovateľnou panorámou a atmosférou. Nasledujúce ráno, teda 6.marca, nás už čaká posledná etapa cesty, let z Kuala Lumpur do indonézskeho Palembangu, kde bude prvým bodom programu zorientovať sa v čase a prípadne dorovnať časový posun.

Čakajú nás tu unikátne prírodné scenérie a kultúrne pamiatky, čo si rozhodne nenecháme ujsť. Avšak máme pred sebou aj kopu práce. Úplné zatmenie Slnka poskytuje jedinečnú priležitosť na pozorovanie niektorých optických fenoménov, ktoré inak pozorovateľné nie sú, preto sme sa rozhodli urobiť nasledujúce experimenty:

 

  1. Kolorimetria slnečnej koróny - snímanie slnečnej koróny cez rôzne úzkopásmové spektrálne filtre môže prispieť k lepšiemu poznaniu F-koróny. Nie je to však také jednoduché, ako sa môže zdať. Treba mať správne nastavený fotoaparát, správne odčítané pozadie a rýchle ruky na výmenu filtrov.
  2. Bleskové spektrum - kvalitných snímok slnečnej chromosféry je dnes veľmi málo, pretože je mimo úplných zatmení prežiarená kontinuom, ale vyžadujú aj kvalitnú techniku na oddelenie spektrálnych čiar a precízne načasovanie snímania.
  3. Postupka zatmenia, pretože tieto zábery nikdy neomrzia.
  4. Fotografovanie Bailyho perál - mesačného reliéfu prekrývajúceho slnečný disk.
  5. Zazmanenávanie zmien prírody počas fáz zatmenia - keďže je všetok život na Zemi podriadený slnečnému svitu, ktorý na krátku dobu počas zatmenia vymizne, bude veľmi zaujímavé sledovať reakciu okolitej prírody a doplniť tak naše výsledky aj o tieto pozorovania a vyťažiť tak z jedinečných pozorovacích podmienok počas úplného zatmenia toľko informácií, koľko sa len bude dať.

 

Každý z nás nemalou časťou prispel k organizácii a logistike tejto expedície, vymenili sme si neuveriteľné množstvo e-mailov, správ a pretelefonovali sme snáď hodiny, ale sme radi, že máme všetko zabezpečené pre bezproblémovú cestu a pobyt v krajinách, v ktorých nikto z nás nikdy nebol. Zároveň máme všetci presne stanovené úlohy počas zatmenia, ktoré treba splniť na sekundy presne, aby sme plánované experimenty dotiahli do úspešného konca.

Ostáva nám už len dúfať v prajúce počasie, a keď sa z tejto expedície 12.marca vrátime, radi sa s vami podelíme o naše zážitky, skúsenosti a výsledky experimentov.

Počas expedície vás budeme v závislosti od pripojenia k internetu informovať o jej priebehu na našej facebookovej stránke.