Astronomická výmena skúseností 2018

Pozývame vás na tradičnú Astronomickú výmenu skúseností, sústredenie pre mladých astronómov vo Vysokých Tatrách. Prihlasovanie je predĺžené !!!

Radi by ste zažili týždeň plný zážitkov a zároveň sa dozvedeli niečo nové z astronómie? Chcete pozorovať s astronomickými ďalekohľadmi či navštíviť profesionálne astronomické pracoviská? Poďte s nami do Tatranskej Lesnej, kde sa počas prvého augustového týždňa uskutoční už tradičná Astronomická výmena skúseností 2018.

Po troch rokoch sa tak opäť vraciame do Vysokých Tatier, kde sa spája možnosť večerného pozorovania oblohy, návšteva pracovísk astronomického ústavu, množstvo prednášateľov a v neposlednej rade nádherná príroda Tatier.

Na túto aktivitu je možné čerpať príspevok z Fondu na podporu astronómie. Viac informácií nájdete nižšie na tejto stránke.

Astronomická výmena skúseností je letné týždňové astronomické sústredenie pre mládež vo veku 11 - 30 rokov. Každoročne ho v letných mesiacoch organizuje vo Vysokých Tatrách Astronomický klub Bratislava pre všetkých mladých záujemcov o astronómiu.

Počas jedného prázdninového týždňa máme pre vás pripravených množstvo prednášok odborníkov i amatérov, pričom svojou prednáškou, či zaujímavou informáciou môže prispieť aj ktokoľvek z účastníkov. Okrem prednášok sú pre vás pripravené exkurzie na astronomickom ústave v Starej Lesnej a na jeho vysokohorských pracoviskách. Nechýbajú ani denné pozorovania Slnka, či nočné pozorovania oblohy. V rámci neastronomického programu je pripravený celodenný turistický výlet a niekoľko popoludňajších aktivít (v minulosti sme sa boli člnkovať na Štrbskom plese, či zaplávať si v Aquacity v Poprade). Aj napriek zdanlivo nabitému programu budete odchádzať oddýchnutí a plní dojmov a nových vedomostí.

Okrem toho celý týždeň prežiete nielen v príjemnom prostredí Vysokých Tatier, ale aj v krásnom ubytovaní v penzióde Karpatia v Tatranskej Lesnej.

Kedy ? 5. - 11. 8. 2018 (od nedele do soboty) - 7 dní
Kde? Penzión Karpatia, Tatranská Lesná
Za koľko?

Cena za sústredenie je 120 €.

 • V cene je zahrnuté: ubytovanie, polpenzia a program.
 • V cene nie je zahrnuté: doprava po Vysokých Tatrách (lanovka na Skalnaté pleso, príp. podľa záujmu aj na Lomnický štít), električky, obed

Členovia Astronomického klubu Bratislava s uhradeným členským príspevkom majú nárok na zľavu vo výške 10 €.

Ako?

Doprava na sústredenie je individuálna

Spoločná doprava je zabezpečovaná po trase rýchliku v smere Bratislava - Žilina - Poprad

 

Na tejto stránke postupne nájdete:

 • Kde sa dozviem informácie o AVS?
 • Kde budeme bývať?
 • Ako sa dostanem na AVS?
 • Aký bude program?
 • Ako sa prihlásiť?
 • Zoznam prihlásených účastníkov a vedúcich
 • Platba za sústredenie
 • Storno podmienky

Sústredenie je primárne určené záujemcom vo veku 11 - 30 rokov.

 


 

Kde sa dozviem informácie o AVS?

Informačné bulletiny

Pre účastníkov výmeny skúseností vydáme dva informačné bulletiny.

Prvý, približne 15-stranový, obsahuje všetky dôležité informácie o programe, o vašich vedúcich, o doprave. Tiež vás v ňom budeme informovať o tom, kde a kedy je potrebné uhradiť poplatok a pod. Prihláseným účastníkom bude zaslaný 2. júla. Dodatočne prihláseným účastníkom bude zaslaný okamžite po potvrdení prihlásenia.

Ospravedlňujeme sa za meškanie, bulletin vám bude doručený zajtra, t.j. v stredu 4.júla.

Druhý bulletin obsahuje doplňujúce informácie ohľadne fakultatívneho výletu na Lomnický štít, prehľad doplatkov za dopravu a pod. Tiež v ňom nájdete zoznam prednášateľov aj s ich krátkymi profilmi. Bude vám doručený 1-2 týždne pred sústredením.

 

Kde budeme bývať?

 

Ubytovanie

Komfort Astronomickej výmeny skúseností sa snažíme zvyšovať aj vhodným ubytovaním, ideálne kombináciou dobrých ubytovacích priestorov, dobrej dostupnosti a lokality a ceny.

V tomto roku využijeme služby dvojhviezdičkového penziónu Karpatia v Tatranskej Lesnej. Ubytovanie je zabezpečené v 2- až 3-lôžkových turistických izbách so spoločnými sociálnymi zariadeniami.

Rodinný penzión Karpatia stojí na pravom brehu Studeného potoka v Tatranskej Lesnej, na ceste medzi Tatranskou Lomnicou (2 km) a Starým Smokovcom (4 km).

V areáli penziónu je tiež volejbalové ihrisko a ihrisko na mini futbal.

 

Stravovanie

V rámci ubytovania je v penzióne zabezpečená polpenzia. Na ráno máte k dispozícii výber z raňajkových menu a na večeru jedlá domácej tatranskej kuchyne.

Obedy nie sú v rámci AVS zabezpečované, keďže ich ubytovacie zariadenie neponúka. Vzhľadom na plánované aktivity (celodenný výlet, exkurzie, prednášky na astronomickom ústave a pod.) budú obedy riešené vo vlastnej réžií účastníkov.

 

 


Ako sa dostanem na AVS?

Doprava

Na sústredenie môžete prísť individuálne, alebo sa k nám môžete pripojiť na ceste vlakom z Bratislavy a Trenčína. Pristúpiť sa však dá v ktorejkoľvek stanici rýchliku v smere Bratislava - Žilina - Poprad.

Pre všetkých s objednanou spoločnou dopravou, príp. aj pre pristupujúcich, zabezpečíme cestovné lístky, takže sa nebudete musieť o nič starať. Pri prihlasovaní uveďte, akú zľavu na železnicu máte nárok (do 15 rokov, študent, EURO26 a pod.). V prípade študentov je samozrejme doprava zabezpečovaná zdarma.

Vypočítaný doplatok (v prípade, ak nemáte dopravu zdarma) za spoločnú dopravu bude uvedený v druhom bulletine.

 


Aký bude program?

Prednášky

Ak sa chcete dozvedieť niečo nové o výskume Slnka, medziplanetárnej hmote, či vzniku a vývoji vesmíru, je účasť na sústredení tou pravou voľbou. Okrem toho zistíte, akým smerom sa uberá astronomický výskum na Slovensku a vo svete. Myslíte si, že sa už nič nového nemôžete dozvedieť z histórie astronómie? Opak je pravdou. Na AVS sa vždy dozviete niečo nové.

Astronomická výmena skúseností ponúkne nielen prednášky odborných pracovníkov Astronomického ústavu SAV, ale aj vás, účastníkov. O tom je výmena skúseností. V prípade, že sa chcete podeliť so svojim výskumom, či predstaviť váš astronomický krúžok, prípadne vaše pozorovania, na AVS bude na to vhodný čas. Okrem toho si niekoľko prednášok pripravia pre vás aj vaši vedúci.

 

 

Exkurzie na Astronomickom ústave SAV

V rámci plánovaných exkurzii navštívime tiež astronomický ústav v Starej Lesne. Prezrieme si observatóriá ústavu, tiež sa dozvieme čosi o histórií a práci na astronomickom ústave. Prednášky profesionálnych astronómov sa uskutočnia priamo na pôde ústavu.

Návšteva vysokohorských pracovísk

Čo by to bolo za astronomické sústredenie vo Vysokých Tatrách, ak by sme nenavštívili aj vysokohorské pracoviská astronomického, príp. hydrometeorologického ústavu.

Ešte ste neboli na observatóriu na Lomnickom štíte? Vedeli ste, že na Skalnatom plese je okrem astronomického observatória aj meteorologická stanica? S nami ju budete mať možnosť navštíviť.

Pozorovania a workshopy

Na AVS budeme mať vždy k dispozícií jeden alebo dva ďalekohľady z astronomického klubu (konkrétny typy zverejníme neskôr) spolu so slnečným filtrom či CCD kamerou. ktoré budú všetkým účastníkom kedykoľvek k dispozícií na pozorovania.

Pripravujeme pre vás tiež zaujímavé workshopy, ktoré predstavujú spolu s pozorovaniami praktickú časť sústredenia. V rámci skupiny si sami vytvoríte projekt, ktorý v závere sústredenia odprezentujete a predstavíte tak svojim "kolegom" svoju vlastnú prácu.

Výlety

Nezabúdame ani na športového vyžitie a oddychové aktivity počas prázdnin.

Tešiť sa môžete na jeden celodenný turistický výlet, kde si budete môcť vybrať ľahší (Hincove plesá) alebo ťažší (Rysy) variant výletu podľa svojich možností a schopností.

V prípade pekného počasia sa môžeme zájsť člnkovať na Štrbské pleso, v rámci exkurzii zájdeme na Skalnaté pleso. Všetko závisí od vás a vášho záujmu.

 

Večerný program

Aký si spravíme večerný program záleží len a len na vás. Okrem pozorovania nebude chýbať opekanie pri ohníku, hranie na gitare, niektorí z vás si večer môžu spestriť šachmi, či spoločenskými hrami.

Kto bude prednášať a čo sa dozviete?

Zoznam prednášateľov:

 

 1. RNDr. Vojtech Rušin, DrSc. - Za čiernym Slnkom po svete
 2. Mgr. Stanislav Šišulák, PhD. - Astronómia vo včasnom novoveku (1500 – 1800)
 3. Mgr. Hana Kapolková - Základy meteorológie
 4. Mgr. Ondrej Urban, PhD. - História chemických prvkov vo vesmíre
 5. Ing. Matúš Oravec - Využitie multispektrálnej kamery v robotike
 6. Mgr. Martin Benko - Magnetické štruktúry v slnečnej atmosfére
 7. Pavol Skubák - Pozorovania a vyhodnocovanie pozorovaní premenných hviezd
 8. Mgr. Ľubomír Hambálek, PhD. - Systém Trappist-1 a jeho terestrické planéty
 9. Mgr. Marek Husárik, PhD. - Fotometrie planétok Phaeton a Midas
 10. Mgr. Mária Šedivá, PhD. - Predstavenie Astronomického klubu Bratislava a jeho aktivít
 11. Michaela Brchnelová - Dizajnovanie vesmírnych satelitov
 12. Ľudovít Hvizdoš - Počítačové spracovanie meraní

 

 

Ako sa prihlásiť?

Prihlasovanie na akciu je už uzavreté.

 

Prihlásení:

Zoznam prihlásených účastníkov:

 

 1. Rastislav Sihelský (doprava z Bratislavy)
 2. Marek Maszay (doprava z Bratislavy)
 3. Tomáš Lehocký (individuálna doprava)
 4. Radoslav Novysedlák (individuálna doprava)
 5. Jana Lehocká (individuálna doprava)
 6. Michaela Brchnelová (doprava z Bratislavy)
 7. Stanislav Šišulák (doprava z Leopoldova)
 8. Samuel Matuška (doprava z Bratislavy)
 9. Dominika Jenčová (individuálna doprava)
 10. Dejan Prokop (individuálna doprava)
 11. Klára Palová (doprava z Bratislavy)
 12. Emil Hrebeň (doprava z Bratislavy)
 13. Matúš Oravec (individuálna doprava)
 14. Pavol Skubák (individuálna doprava)
 15. Michal Szeman (individuálna doprava)
 16. Ján Mikula (individuálna doprava)
 17. Martin Murin (doprava z Bratislavy)
 18. Ľudovít Hvizdoš (individuálna doprava)
 19. Marek Repka (doprava z Bratislavy)

 

Zoznam vedúcich:

 

 1. Mgr. Mária Šedivá, PhD. (Máriš)
 2. Mgr. Hana Kapolková (Hanka)

 

 


Ako zaplatiť?

Platbu za sústredenie je potrebné uhradiť nasledovne:

 • do 10 dní od prihlásenia: 10 €
 • do 30.6.2018: doplatok do 50% ceny sústredenia (50 €, resp. 40 € pre členov AKB)
 • do 15.7.2018: doplatok účastníckeho poplatku spolu s platbou za spoločnú dopravu

Upozornenie:

Platba, resp. doplatok za sústredenie spolu s platbou za dopravu na mieste sústredenia je možný len vo veľmi výnimočných prípadoch. Tieto zmenené podmienky platia rovnako aj pre členov Astronomického klubu Bratislava

Zálohu, ako aj platbu za sústredenie je možné uhradiť:

 1. bankovým prevodom na účet SK4102000000003518278158 VÚB banka (do správy pre prijímateľa uveďte:
  AVS 2018 - priezvisko
  )
 2. poštovou zloženkou na adresu: Astronomický klub Bratislava, Romanova 22, 851 02 Bratislava (na zadnú stranu zloženky do správy pre prijímateľa uveďte meno a dopravu)
 3. v hotovosti na krúžku alebo na akciách klubu

 


Informácia o možnosti čerpania príspevku z Fondu na podporu astronómie:

Na túto akciu je možné si čerpať nenávratný finančný príspevok z Fondu na podporu astronómie. Príspevok môžu získať účastníci, ktorí sa nachádzajú v zlej sociálnej či ekonomickej situácií, prípadne v blízkej minulosti obsadili popredné miesta na rôznych astronomických súťažiach. Viac informácií nájdete na stránke Fondu na podporu astronómie.

Fond na podporu astronómie prevádzkuje Astronomický klub Bratislava vďaka podpore Nadácie SPP a podielu z dane.


Storno poplatky

V prípade stornovania objednávky po 1.7. platia tieto storno poplatky:

1.7. - 15.7.2018 poplatok vo výške 50% z ceny účastníckeho poplatku + 15% z ceny dopravy (v prípade zabezpečenia spoločnej dopravy)
15.7. - 1.8.2018 poplatok vo výške 70% z ceny účastníckeho poplatku + 15% z ceny dopravy (v prípade zabezpečenia spoločnej dopravy)
2.8. a neskôr 100% z ceny účastníckeho poplatku + skutočná náhrada ceny dopravy

Odoslaním záväznej objednávky vyjadrujete súhlas s uvedenými storno poplatkami.

 


V prípade akýchkoľvek ďalších otázok nás môžete kontaktovať mailom na avs18@vesmir.sk alebo telefonicky na 0908/52 63 81 (Peter Kráčalík)