Astronomická výmena skúseností 2018

Astronomický klub Bratislava vás pozýva na tradičnú Astronomickú výmenu skúseností, sústredenie pre mladých astronómov vo Vysokých Tatrách. Zažite s nami týždeň plný zábavy a astronómie v termíne 5.-11.8.2018

Radi by ste zažili týždeň plný zážitkov a zároveň sa dozvedeli niečo nové z astronómie? Chcete pozorovať s astronomickými ďalekohľadmi či navštíviť profesionálne astronomické pracoviská? Poďte s nami do Tatranskej Lesnej, kde sa počas prvého augustového týždňa uskutoční už tradičná Astronomická výmena skúseností 2018.

Po troch rokoch sa tak opäť vraciame do Vysokých Tatier, kde sa spája možnosť večerného pozorovania oblohy, návšteva pracovísk astronomického ústavu, množstvo prednášateľov a v neposlednej rade nádherná príroda Tatier.

Na túto aktivitu je možné čerpať príspevok z Fondu na podporu astronómie. Viac informácií nájdete nižšie na tejto stránke.

Astronomická výmena skúseností je letné týždňové astronomické sústredenie pre mládež vo veku 11 - 30 rokov. Každoročne ho v letných mesiacoch organizuje vo Vysokých Tatrách Astronomický klub Bratislava pre všetkých mladých záujemcov o astronómiu.

Počas jedného prázdninového týždňa máme pre vás pripravených množstvo prednášok odborníkov i amatérov, pričom svojou prednáškou, či zaujímavou informáciou môže prispieť aj ktokoľvek z účastníkov. Okrem prednášok sú pre vás pripravené exkurzie na astronomickom ústave v Starej Lesnej a na jeho vysokohorských pracoviskách. Nechýbajú ani denné pozorovania Slnka, či nočné pozorovania oblohy. V rámci neastronomického programu je pripravený celodenný turistický výlet a niekoľko popoludňajších aktivít (v minulosti sme sa boli člnkovať na Štrbskom plese, či zaplávať si v Aquacity v Poprade). Aj napriek zdanlivo nabitému programu budete odchádzať oddýchnutí a plní dojmov a nových vedomostí.

Okrem toho celý týždeň prežiete nielen v príjemnom prostredí Vysokých Tatier, ale aj v krásnom ubytovaní v penzióde Karpatia v Tatranskej Lesnej.

Kedy ? 5. - 11. 8. 2018 (od nedele do soboty) - 7 dní
Kde? Penzión Karpatia, Tatranská Lesná
Za koľko?

Cena za sústredenie je 120 €.

 • V cene je zahrnuté: ubytovanie, polpenzia a program.
 • V cene nie je zahrnuté: doprava po Vysokých Tatrách (lanovka na Skalnaté pleso, príp. podľa záujmu aj na Lomnický štít), električky, obed

Členovia Astronomického klubu Bratislava s uhradeným členským príspevkom majú nárok na zľavu vo výške 10 €.

Ako?

Doprava na sústredenie je individuálna

Spoločná doprava je zabezpečovaná po trase rýchliku v smere Bratislava - Žilina - Poprad

 

Na tejto stránke postupne nájdete:

 • Kde sa dozviem informácie o AVS?
 • Kde budeme bývať?
 • Ako sa dostanem na AVS?
 • Aký bude program?
 • Ako sa prihlásiť?
 • Zoznam prihlásených účastníkov a vedúcich
 • Platba za sústredenie
 • Storno podmienky

Sústredenie je primárne určené záujemcom vo veku 11 - 30 rokov.

 


 

Kde sa dozviem informácie o AVS?

Informačné bulletiny

Pre účastníkov výmeny skúseností vydáme dva informačné bulletiny.

Prvý, približne 15-stranový, obsahuje všetky dôležité informácie o programe, o vašich vedúcich, o doprave. Tiež vás v ňom budeme informovať o tom, kde a kedy je potrebné uhradiť poplatok a pod. Prihláseným účastníkom bude zaslaný 1. júla. Dodatočne prihláseným účastníkom bude zaslaný okamžite po potvrdení prihlásenia.

Druhý bulletin obsahuje doplňujúce informácie ohľadne fakultatívneho výletu na Lomnický štít, prehľad doplatkov za dopravu a pod. Tiež v ňom nájdete zoznam prednášateľov aj s ich krátkymi profilmi. Bude vám doručený 1-2 týždne pred sústredením.

 

Kde budeme bývať?

 

Ubytovanie

Komfort Astronomickej výmeny skúseností sa snažíme zvyšovať aj vhodným ubytovaním, ideálne kombináciou dobrých ubytovacích priestorov, dobrej dostupnosti a lokality a ceny.

V tomto roku využijeme služby dvojhviezdičkového penziónu Karpatia v Tatranskej Lesnej. Ubytovanie je zabezpečené v 2- až 3-lôžkových turistických izbách so spoločnými sociálnymi zariadeniami.

Rodinný penzión Karpatia stojí na pravom brehu Studeného potoka v Tatranskej Lesnej, na ceste medzi Tatranskou Lomnicou (2 km) a Starým Smokovcom (4 km).

V areáli penziónu je tiež volejbalové ihrisko a ihrisko na mini futbal.

 

Stravovanie

V rámci ubytovania je v penzióne zabezpečená polpenzia. Na ráno máte k dispozícii výber z raňajkových menu a na večeru jedlá domácej tatranskej kuchyne.

Obedy nie sú v rámci AVS zabezpečované, keďže ich ubytovacie zariadenie neponúka. Vzhľadom na plánované aktivity (celodenný výlet, exkurzie, prednášky na astronomickom ústave a pod.) budú obedy riešené vo vlastnej réžií účastníkov.

 

 


Ako sa dostanem na AVS?

Doprava

Na sústredenie môžete prísť individuálne, alebo sa k nám môžete pripojiť na ceste vlakom z Bratislavy a Trenčína. Pristúpiť sa však dá v ktorejkoľvek stanici rýchliku v smere Bratislava - Žilina - Poprad.

Pre všetkých s objednanou spoločnou dopravou, príp. aj pre pristupujúcich, zabezpečíme cestovné lístky, takže sa nebudete musieť o nič starať. Pri prihlasovaní uveďte, akú zľavu na železnicu máte nárok (do 15 rokov, študent, EURO26 a pod.). V prípade študentov je samozrejme doprava zabezpečovaná zdarma.

Vypočítaný doplatok (v prípade, ak nemáte dopravu zdarma) za spoločnú dopravu bude uvedený v druhom bulletine.

 


Aký bude program?

Prednášky

Ak sa chcete dozvedieť niečo nové o výskume Slnka, medziplanetárnej hmote, či vzniku a vývoji vesmíru, je účasť na sústredení tou pravou voľbou. Okrem toho zistíte, akým smerom sa uberá astronomický výskum na Slovensku a vo svete. Myslíte si, že sa už nič nového nemôžete dozvedieť z histórie astronómie? Opak je pravdou. Na AVS sa vždy dozviete niečo nové.

Astronomická výmena skúseností ponúkne nielen prednášky odborných pracovníkov Astronomického ústavu SAV, ale aj vás, účastníkov. O tom je výmena skúseností. V prípade, že sa chcete podeliť so svojim výskumom, či predstaviť váš astronomický krúžok, prípadne vaše pozorovania, na AVS bude na to vhodný čas. Okrem toho si niekoľko prednášok pripravia pre vás aj vaši vedúci.

Zoznam prednášateľov spolu s prednášanými témami budeme postupne uverejňovať na tejto stránke.

Exkurzie na Astronomickom ústave SAV

V rámci plánovaných exkurzii navštívime tiež astronomický ústav v Starej Lesne. Prezrieme si observatóriá ústavu, tiež sa dozvieme čosi o histórií a práci na astronomickom ústave. Prednášky profesionálnych astronómov sa uskutočnia priamo na pôde ústavu.

Návšteva vysokohorských pracovísk

Čo by to bolo za astronomické sústredenie vo Vysokých Tatrách, ak by sme nenavštívili aj vysokohorské pracoviská astronomického, príp. hydrometeorologického ústavu.

Ešte ste neboli na observatóriu na Lomnickom štíte? Vedeli ste, že na Skalnatom plese je okrem astronomického observatória aj meteorologická stanica? S nami ju budete mať možnosť navštíviť.

Dúfame, že sa nám podarí pozrieť sa aj na najväčší ďalekohľad na Slovensku, ktorý je v prevádzke pre pracovníkov astronomického ústavu práve na Skalnatom plese.

Pozorovania a workshopy

Na AVS budeme mať vždy k dispozícií jeden alebo dva ďalekohľady z astronomického klubu (konkrétny typy zverejníme neskôr) spolu so slnečným filtrom či CCD kamerou. ktoré budú všetkým účastníkom kedykoľvek k dispozícií na pozorovania.

Pripravujeme pre vás tiež zaujímavé workshopy, ktoré predstavujú spolu s pozorovaniami praktickú časť sústredenia. V rámci skupiny si sami vytvoríte projekt, ktorý v závere sústredenia odprezentujete a predstavíte tak svojim "kolegom" svoju vlastnú prácu.

Výlety

Nezabúdame ani na športového vyžitie a oddychové aktivity počas prázdnin.

Tešiť sa môžete na jeden celodenný turistický výlet, kde si budete môcť vybrať ľahší alebo ťažší variant výletu podľa svojich možností a schopností.

V prípade pekného počasia sa môžeme zájsť člnkovať na Štrbské pleso, v rámci exkurzii zájdeme na Skalnaté pleso. Všetko závisí od vás a vášho záujmu.

 

Večerný program

Aký si spravíme večerný program záleží len a len na vás. Okrem pozorovania nebude chýbať opekanie pri ohníku, hranie na gitare, niektorí z vás si večer môžu spestriť šachmi, či spoločenskými hrami.

Kto bude prednášať a čo sa dozviete?

V najbližšej dobe vám predstavíme prednášateľov a prednášané témy.

 

Ako sa prihlásiť?

Prihlasovanie na akciu

Na Astronomickú výmenu skúseností je možné sa záväzne prihlásiť vyplnením formulára nižšie. Prihlasovanie je aktívne do 30.6.2018. Po tomto termíne nebude prihlasovanie umožnené.

Maximálny počet prihlásených účastníkov je 25. V prípade naplnenia tohto počtu je možné uzavrieť prihlasovanie aj pred týmto termínom.

 

Registračný formulár:
1. Meno a priezvisko:
2. Adresa trvalého pobytu: (len nad 16 rokov *)
3. Dátum narodenia: (len nad 16 rokov *)
4. Mail:
5. Mobil: (len nad 16 rokov *)
6. Doprava (BA, TN, ZA, PP, auto, individuálna):
7. Zľava na dopravu (do 15 r., študent, ...):
8. Zoberiem si ďalekohľad:
9. Pripravím si prednášku:
10. Špeciálna strava (bezlepková, vegetariánska):
11. Poznámky:

*) Z dôvodu aplikácie Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 a Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/680, ktoré zakazujú uchovávať osobné údaje o osobách mladších ako 16 rokov bez výslovného súhlasu ich zákonných zástupcov je potrebné vyplniť v rámci osobných údajov len meno, priezvisko a mailový kontakt. Následne na kontaktný mail zašleme dokument, ktorý poprosíme vyplniť a podpísať zákonným zástupcom a zaslať späť na našu adresu. Až po získaní tohto súhlasu môžeme akceptovať prihlášku ako úplnú.

Informácie k spracovaniu osobných údajov

Odoslaním prihlášky zároveň vyjadrujete súhlas s poskytnutím osobných údajov podľa Zákona č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov, so správou, ich spracovaním a uchovávaním za účelom organizovania uvedenej akcie.

Tieto údaje poskytujete organizátorovi, ktorým je Astronomický klub Bratislava (sídlo: Mamateyova 4, 851 04 Bratislava, IČO: 31797687). Údaje v nevyhnutnom rozsahu (meno, priezvisko, adresa, vek, špeciálna strava) budú sprístupnené aj ubytovaciemu zariadeniu, penziónu Karpatia (Karpatia, spol s.r.o., Tatranská Lesná, 059 60 Vysoké Tatry, IČO: 36465020) a to za účelom vytvorenia zmluvného vzťahu medzi ubytovacím zariadením a účastníkmi, ktoré bude sprostredkované organizátorom. Údaje nebudú poskytované iným subjektom, ani nebudú zasielané do zahraničia.

Údaje zaslané ubytovaciemu zariadeniu budú uchovávané po dobu danú zákonmi Slovenskej republiky. Organizátor akcie, Astronomický klub Bratislava bude uchovávať údaje v rozsahu meno, priezvisko, mailová adresa na účely informovania o ďalších aktivitách až do odvolania súhlasu s poskytnutím týchto údajov. Ostatné osobné údaje získané vyplnením tejto prihlášky budú uchovávané do termínu ukončenia pobytovej aktivity.

Podľa uvedeného zákona je možné súhlas s poskytnutím týchto údajov kedykoľvek odvolať písomnou alebo elektronickou formou.

 

 

Prihlásení:

Zoznam prihlásených účastníkov:

 

 1. Rastislav Sihelský (doprava z Bratislavy)
 2. Marek Maszay (doprava z Bratislavy)
 3. Tomáš Lehocký (individuálna doprava)
 4. Radoslav Novysedlák (individuálna doprava)
 5. Jana Lehocká (individuálna doprava)
 6. Michaela Brchnelová (doprava z Bratislavy)
 7. Stanislav Šišulák (doprava z Leopoldova)
 8. Samuel Matuška (doprava z Bratislavy)
 9. Dominika Jenčová (individuálna doprava)
 10. Dejan Prokop (individuálna doprava)

 

Zoznam vedúcich:

 

 1. Mgr. Mária Šedivá, PhD. (Máriš)
 2. Mgr. Hana Kapolková (Hanka)

 

 


Ako zaplatiť?

Platbu za sústredenie je potrebné uhradiť nasledovne:

 • do 10 dní od prihlásenia: 10 €
 • do 30.6.2018: doplatok do 50% ceny sústredenia (50 €, resp. 40 € pre členov AKB)
 • do 15.7.2018: doplatok účastníckeho poplatku spolu s platbou za spoločnú dopravu

Upozornenie:

Platba, resp. doplatok za sústredenie spolu s platbou za dopravu na mieste sústredenia je možný len vo veľmi výnimočných prípadoch. Tieto zmenené podmienky platia rovnako aj pre členov Astronomického klubu Bratislava

Zálohu, ako aj platbu za sústredenie je možné uhradiť:

 1. bankovým prevodom na účet SK4102000000003518278158 VÚB banka (do správy pre prijímateľa uveďte:
  AVS 2018 - priezvisko
  )
 2. poštovou zloženkou na adresu: Astronomický klub Bratislava, Romanova 22, 851 02 Bratislava (na zadnú stranu zloženky do správy pre prijímateľa uveďte meno a dopravu)
 3. v hotovosti na krúžku alebo na akciách klubu

 


Informácia o možnosti čerpania príspevku z Fondu na podporu astronómie:

Na túto akciu je možné si čerpať nenávratný finančný príspevok z Fondu na podporu astronómie. Príspevok môžu získať účastníci, ktorí sa nachádzajú v zlej sociálnej či ekonomickej situácií, prípadne v blízkej minulosti obsadili popredné miesta na rôznych astronomických súťažiach. Viac informácií nájdete na stránke Fondu na podporu astronómie.

Termín na podávanie žiadostí je do 20.6.2018 (predĺžené). O schválení alebo neschválení žiadosti budete upovedomení 30.6.2018.

Fond na podporu astronómie prevádzkuje Astronomický klub Bratislava vďaka podpore Nadácie SPP a podielu z dane.


Storno poplatky

V prípade stornovania objednávky po 1.7. platia tieto storno poplatky:

1.7. - 15.7.2018 poplatok vo výške 50% z ceny účastníckeho poplatku + 15% z ceny dopravy (v prípade zabezpečenia spoločnej dopravy)
15.7. - 1.8.2018 poplatok vo výške 70% z ceny účastníckeho poplatku + 15% z ceny dopravy (v prípade zabezpečenia spoločnej dopravy)
2.8. a neskôr 100% z ceny účastníckeho poplatku + skutočná náhrada ceny dopravy

Odoslaním záväznej objednávky vyjadrujete súhlas s uvedenými storno poplatkami.

 


V prípade akýchkoľvek ďalších otázok nás môžete kontaktovať mailom na [email protected] alebo telefonicky na 0908/52 63 81 (Peter Kráčalík)