Expedícia Astronomického klubu Bratislava za úplným zatmením Slnka v Argentíne

, Autor:
Vo štvrtok 27. júna sa začína ďalšia výprava za zatmením Slnka, ktoré budeme tento krát pozorovať v Argentíne.

Obr. 1: Pás totality ohraničený červenými krivkami sa nachádza v tichom oceáne a zasahuje do južnej Ameriky. Plochy ohraničené zelenou a žltou krivkou určujú viditeľnosť aspoň čiastočného zatmenia, respektíve aspoň časti zatmenia pred západom (vpravo) alebo po východe (vľavo) Slnka. Autor mapy: Xavier Jubier (http://xjubier.free.fr/en)

Obr. 2: Plánované miesto pozorovania sa nachádza na východnom úpätí Ánd z západnej Argentíne. Bublina na mape obsahuje tabuľku s najdôležitejšími informáciami o zatmení pre dané miesto pozorovania vrátane časov a pozícií Slnka na oblohe v momente štyroch kontaktov (C1 až C4). Autor mapy: Xavier Jubier (http://xjubier.free.fr/en)

Tento vzácny úkaz odchádzajú do ďalekej Argentíny z Astronomického klubu Bratislava pozorovať naši štaria členovia: Mária Šedivá, Beáta Plaskurová, Martin Murin a Radoslav Novysedlák.

Keďže sa väčšina pásu totality nachádza v tichom oceáne (Obr. 1), my ho zastihneme tesne pred západom Slnka z mestečka Bella Vista v provincii San Juan (Obr. 2).

Totalita bude trvať len 2 minúty a 30 sekúnd pričom niektoré javy sú pozorovateľné iba po dobu niekoľkých sekúnd, a teda pri našich meraniach budeme musieť byť svižný. V zostave expedície Mária Šedivá, Martin Murin, Beáta Plaskurová a Radoslav Novysedlák sa pokúsime o nasledujúce experimenty:

 

  • Kolorimetria slnečnej koróny - cieľom je získať mapu relatívneho farebného indexu slnečnej koróny. Farebný index porovnáva intenzitu svetla rôznych farieb z čoho sa dá určiť zloženie koróny na základe charakteristiky rozptylu svetla na časticiach v nej.
  • Bleskové spektrum - meranie emisného spektra slnečnej chromosféry. Kým za normálnych podmienok chromosféra vytvára absorpčné čiary v spektre prechádzajúceho slnečného žiarenia, počas zatmenia je možné pozorovať emisiu svetla z tejto vrstvy slnečnej atmosféry. Prívlastok bleskové vychádza z iba štvorsekundového intervalu tesne pred a po úplnom zatmení, počas ktorého sa dá pozorovať. Zo spektrálnych čiar budeme určovať chemické zloženie chromosféry.
  • Baileyho perly - fotografia slnečných lúčov prechádzajúcich cez nerovnosti mesačného povrchu (hory, krátery a údolia) keď Mesiac takmer úplne zakrýva Slnko, čím vzniká oblúkový reťazec žiarivých perál.
  • Vonkajšia a vnútorná koróna - sekvencia fotografií počas totality s cieľom zachytiť aktívne regióny v koróne.
  • Timelapse - video alebo postupnosť priebehu celého zatmenia s veľkým zorným poľom
  • Zmena prírody (video) - reakcia vegetácie na náhle stmavenie oblohy.

 

Podľa zhrnutia klimatických podmienok očakávame chladné a suché počasie. Bella Vista sa nachádza na zemepisnej šírke -30,5° a v nadmorskej výške 2000 metrov, tak sa tešíme aj na jasnú nočnú oblohu na ktorej uvidíme južné súhvezdia.

Po ceste sa tiež zastavíme v Buenos Aires a Istanbule, z ktorých si tiež plánujeme odniesť nejaké gurmánske zážitky. Držte nám palce nech nám vyjde počasie, o priebehu expedície budeme priebežne informovať na našej facebookovej stránke a o výsledky sa po expedícií podelíme.