Pozorovanie nočnej oblohy - všeobecné info

, Autor:
Vydajte sa s členmi astronomického klubu na nočné pozorovanie.

Mnohí z vás upierajú zrak k nočnej oblohe, na ktorej v poslednom čase vyniká práve kométa Neowise.

Keďže vhodné podmienky na pozorovania sa riadia krátkodobými predpoveďami počasia, vždy aktuálne informácie o termínoch pozorovaní nájdete na Facebookovej skupine Amatérska astronómia.

Aktuálne termíny pozorovaní:

Pridajte sa do Facebook skupiny a budete informovaný o dianí a pozorovaniach.

Jedná sa o pozorovania organizované skupinou astronómov. Je vhodné mať preto minimálne základné skúsenosti s pozorovaniami, ideálne aj vlastný ďalekohľad.

Astronomické pozorovania:

Pozorovanie nočnej oblohy na tmavom mieste je krásny zážitok. Ešte viac si to užijete ak budete vedieť ako sa pripraviť, na čo a kam sa pozrieť.

Táto stránka Vám v tom pomôže a usmerní prvé kroky:

 

 1. Astronomické pozorovanie je priamo závislé od počasia a jasnej oblohy. Preto nie je možné garantovať úspešnosť pozorovania. Musíte počítať aj z neúspechom. Viac si potom budeťe vážiť jasné hviezdné nebo :-).
 2. V blízkosti miesta pozorovania nesvieťte čelovkami ani baterkami. Výrazne tým rušíte obraz v ďalekohľade. Na prisvietenie si zoberte červené svetlo z bicykla alebo čelovku čo má červená svetlo.
 3. Nepoužívajte laserové ukazovátko s výkonom väčším ako 5 mW. Môžete ním poškodiť zrak. Naviac je to úplne zbytočné lebo 5mW naozaj postačuje.
 4. Na pozorovanie sa oblečte tak, ako keby malo byť o 10 stupňov menej než hlási predpoveď. Čiže keď hlásia nočné teploty 3 °C tak sa oblečte ako keby malo byť -7 °C. Teplé oblečenie je základ každého pozorovania.
 5. Odporúčané vybavenie:
  1. čelovka s červeným svetlom
  2. extra teplé ponožky
  3. čiapka na uši
  4. teplé rukavice
  5. neprefúkavá teplá bunda
  6. termo prádlo
  7. penová karimatka
  8. spacák

Viac informácií nájdete na webe nášho člena Tomáša Lehockého.