Dobrá voda - december 04. Ako to celé dopadlo?

3.-5.12. sa na Dobrej Vode uskutočnilo druhé víkendové stretnutie Astronomického klubu Bratislava. Niekoľko postrehov z neho, ako aj fotografie hviezdnej roty, testy so správnymi odpoveďami a veľa iných vecí nájdete práve na tejto stránke.

Idea decembrového sústredenia na Dobrej Vode spočívala v organizácií všeobecných súťaží pre účastníkov. Na úvod predstavujeme súťažné skupiny:

MODRÍ:

Mišo Šustr
Martin Polakovič
Anton Bajzík
Veronika Gábrišová

ZELENÍ:

Mišo Szeman
Mišo Pipka (Jánošík)
Aba Bučeková

ŽLTÍ:

Júlia "Horalka" Horilová
Lukáš Dobiaš (Lučko)
Majka Gachová
Peťo Gábriš

ČERVENÍ:

Ondrej "Ondatrík" Urban
Tomáš Kula
Mária Jancová

...a za vedúcich sa sústredenia zúčastnili:
1. Peťo Kráčalík ako hlavný vedúci
2. Maťo Riška ako programový vedúci
3. Miša Němcová
4. Jožo Ondrejkov
5. Igor Kopanica

plus Roman Riška a Ida Valachová

Piatočné popoludnie bolo také oddychové – pozerali sme filmy a hrali na gitare. Všetko začalo okolo pol 5tej, kedy nasledovalo zadelenie do skupín prebiehalo podľa vopred určeného herného kľúča (hod papierom, prilepovanie samolepiek, šliapanie po balónoch, slovné kreslenie), všetky súťaže však začali až v sobotu popoludní.

Po piatkovej večeri nasledovalo zoznámenie a potom sme sa už vydali na fakľový výlet na hrad. Po niekoľkých blúdeniach (s fakľami sa zaujímavo ide v predu: neosvetľujú, ale zato vás vynikajúco oslepia) sme sa dostali až k hradu. Samozrejme sme si nemohli neodfotiť na hradnom výklenku (alebo čo to bolo za dieru) a pri hrobe Jána Hollého. Po návrate "domov" sme pozorovanie zavrhli hneď po tom, ako sa začalo zamračovať.

Večer však pokračoval v plnom prúde. Bolo asi len deväť hodín a tak sme sa rozhodli, že si zahráme niekoľko „vysoko spoločenských hier“ typu Upíry. Začali sme byť unavení až okolo 2hej, ale ani takáto pozdná hodina nezabránila skupinke „nadšencov“, aby si pozreli ešte zopár filmov (zábery sú vo fotogalérií a oplatí sa ich vidieť). Spať sme chodili rôzne, medzi 11tou večer a 6tou ráno.

V sobotu bol predobedný program jasný. Väčšina sa pobrala po raňajkách naspäť do postelí, no niekoľko odvážlivcov sa rozhodlo prezrieť si hrad aj cez deň.

Súťažné popoludnie sa začalo pred treťou. Pred samotnými športovými disciplínami nastala malá výmena v skupinách až do konečného stavu (hore). Potom prišli na rad Torpéda, preliezanie cez špagát (neviete, ako dostal Mišo Pipka prezývku Jánošík?), či grupen-sumo J. Pri atypickom behu nazvanom Sloníci bolo zaujímavé sledovať hlavne Jánošíka a Horalku – doteraz som nepochopil, kam to vlastne na začiatku chceli bežať. Posledným športom bol hod šiškou. Aj z tejto disciplíny je niekoľko záberov v „hviezdnej rote“, ktoré stoja za to.

Do tepla sme sa vrátili asi za necelé dve hodinky. Po polhodinovom oddychu bol čas na Milionára, ktorého uvádzali Igor Kopanica ako Nikotín a Maťo „Vanda“ Riška ako šarmantná asistentka. Každý tým vybral jednu obeť, ktorá si sadla do horúceho kresla a snažila sa chytiť čo najviac bodov pre svoju skupinku. Viaceré obete tvrdili, že otázky nešli v správnej postupnosti, ale aj tak obstáli celkom dobre.

Milionár skončil práve v čase večere, a tak o ďalší program sme mali postarané. Po večeri si jednotlivé skupinky vymysleli divadelný príbeh na vyžrebované témy a slová:

Ústav na školskom výlete (cigáň, autobus a ponožka)

Objavenie Ameriky v 21. storočí (prisťahovalci, náčelník, syndróm)

Zalesňovanie Sahary (kľučka, kardiostimulátor, Slnko)

Kozmonaut z Luníku IX (lampa, vysavač, holub)

Spravodlivé rozhodovanie mala v rukách porota zložená z vedúcich a Idy (zástupca súťažiacich ?)

Zbytok večera sa niesol v uvoľnenej nálade. Keďže bola pekná obloha, vytiahli sme ďalekohľady a čo-to sme pozorovali. Neskôr sme sledovali meteorický roj (zamotaní do diek s fakľou povedľa :-). Zbytok sa niesol v znamení predchádzajúceho večera.

V nedeľu ráno sme si začali uvedomovať, že celý tento predĺžený víkend sa o niekoľko hodín skončí. Ešte predtým sme mali pre účastníkov prichystaný astronomický kvíz. Tento však už neriešili skupiny, ale jednotlivci, pričom výsledky sa potom spočítali za celú skupinu.

Na to, že otázky do kvízu boli tentoraz podstatne tažšie ako v marci, všetci sa s nimi dokázali popasovať a myslím si, že odpovede na všetky otázky boli vynikajúce. Samozrejme, našlo sa aj niekoľko veľmi vtipných odpovedí, ktorými nás prekvapila Aba (Alžbeta). Keď sa ešte dostanem k niektorým výsledkom, tak samozrejme uverejním aj niekoľko vtipných odpovedí.

Asi hodinu pred obedom nastalo vyvrcholenie celého víkendu - záverečné vyhodnotenie a odovzdanie cien. Ohodnotené boli jednotlivé druhy súťaží (športové, milionár, divadelné predstavenie) a tiež prvé tri miesta v oboch testoch. Výsledky nájdete tu:

* výsledky astronomického testu
* celkové výsledky

A ako to býva na konci....celé sme to zakončili tortou, ktorú pre nás pripravila Miška s Igorom a Maťom. Potom už nasledovalo len kura na obed, balenie, zopár spoločných fotografií a cesta domov.

Dovetok: Určite sa vám zdalo, že toto sústredenie bolo nejaké iné - oproti tým predchádzajúcim. Bol to zámer, keďže sa blížia Vianoce a koniec roku, malo sa jednať o stretnutie účastníkov, kde by bolo kopec srandy. Dúfame, že sme aj vás pobavili aspoň tak, ako sme sa bavili my - vedúci. Snáď sa s vami opäť stretneme na niektorej ďalšej akcii v budúcom roku.


Informácie pre účastníkov: pre všetkých účastníkov z Dobrej vody bol zriadený mailinglist [email protected] a tiež diskusná téma na našich stránkach. Fotografie ako aj základné informácie o účastníkoch pošleme mailom, stačí napísať.


Chcete si znovu vyskúsať testy, ktoré ste mali možnosť robiť na sústredení? Stiahnite si ich:

* TEST T-1 (ľahký)
* TEST T-2 (ťažký)

Výsledky testu nájdete tu.