Látky - Polianky 2005: Ako sa to skončilo?

V polovici decembra, necelé dva týždne pred Vianocami, sa mladí záujemci o astronómiu z celého Slovenska opäť stretli. Ako inak, na už 2. predvianočnom sústredení Astronomického klubu Bratislava, ktoré sa tentokrát nekonalo na Dobrej Vode ako v minulosti. Koncom roka 2005 sme sa vybrali vychutnať čaro zimy do Slovenského Rudohoria, do výšky takmer 900 metrov, do osady zvanej Látky - Polianky.Cesta na sústredenie

Už pred odchodom na sústredenie sme sa všetci veľmi tešili, keďže sme sa mali opäť možnosť stretnúť s kamarátmi, ktorých sme (poniektorí) dlhšiu dobu nevideli. A tiež preto, že sme išli do lokality, ktorú sme, vraj až na niektoré výnimky, vôbec nepoznali. Jediný problém bol s dopravou, dostať sa až sem bol obdivuhodný výkon. My z Bratislavy sme to ešte mali relatívne dobré, stačili prestupy na vlak vo Zvolene a potom polhodinový prechod Detvou s dokopy asi 40 kilami batožiny (a to sme išli len 6-ti) až na autobusovú stanicu. Tiež zaujímavý mohol byť príchod Ondatríka z Trenčína, resp. partie z Topoľčian.

Nakoniec sme sa skoro všetci stretli v autobuse, ktorý nás po 40 minútach jazdy z Detvy vysadil uprostred snehom zaviatej cesty, že sme už vraj na mieste. Škoda, naokolo boli len 3 drevené chatky, ktoré ani zďaleka nepripomínali budovu školy v prírode. Tak sme sa vydali ďalej po ceste. Zistili sme však, že je dosť ťažké zavolať majiteľovi chaty, kadiaľ máme ísť, v miestach, kde nie je žiaden signál. Nakoniec sa nám to predsalen podarilo..... a po ceste sme šliapali naspäť na zastávku asi 15 minút. Asi po polhodine cesty (z toho posledných 10 minút sme šliapali do kopca do neznáma) sme sa dostali až k budove.

.... príbeh pokračuje, ale ho dpíšem trochu neskôr.


Zoznam účastníkov:

Andrej Števko (Bratislava)
Samuel Petrovič (Trenčín)
Júlia Horilová (Topolčany)
Eva Pifková (Bratislava)
Alžbeta Bučeková (Bratislava)

Anton Bajzík (Topoľčany)
Andrej Hubinský (Tovarníky)
Veronika Gábrišová (Topoľčany)
Peter Gábriš (Topoľčany)
Lukáš Dobiaš (Topoľčany)
Tomáš Kula (Topoľčany)
Michal Goga (Topoľčany)
Ida Valachová (Topoľčany)
Jana Plauchová (Banská Bystrica)
Alžbeta Černeková (Trenčín)
Mária Gachová (Topoľčany)
Petronela Števková (Hontianska Vrbica)
Denisa Deaková

Zoznam vedúcich


Bc. Peter Kráčalík (hlavný vedúci sústredenia)
Ondrej Urban
Mária Jancová
Bc. Martin Riška