Pozorovanie zatmenie Slnka v Bratislave

V utorok 4. januára sme mohli aj na Slovensku pozorovať zatmenie Slnka, aj keď iba čiastočné. Keďže pás zatmenia neobišiel ani hlavné mesto, pozorovali sme aj my, z Bratislavy. Zatmenie začalo o 8:04, keď bolo Slnko len 2 stupňe nad horizontom. Astronomický klub Bratislava pôvodne informoval, že zatmenie budeme pozorovať z promenády Eurovea. Okolo deviatej sme sa dozvedeli, že v Dúbravke, ktorá leží podstatne vyššie ako sme boli my pri Dunaji, je počasie na pozorovanie ideálne.


Astronomický klub Bratislava pôvodne informoval, že zatmenie budeme pozorovať z promenády nového nákupného centra Eurovea. Pred Euroveou bola totálna hmla, takže chvíľu to vyzeralo, že z pozorovania nič nebude. Okolo deviatej sme sa dozvedeli, že v Dúbravke, ktorá leží podstatne vyššie ako sme boli my pri Dunaji, je počasie na pozorovanie ideálne.

Po chvílke sme sa preto rozhodli presunúť sa do Dúbravky, kde sme nakoniec skončili na parkovisku pri LIDLi, kde sme rozlozili ďalekohľad s filtrom a pozorovanie sa mohlo začať. Netrvalo dlho a v okulári sme našli Slnko krátko po maximálnej fáze zatmenia, ktorá bola o 9:26.Keďže sme boli na verejne dobre prístupnom mieste, neobišlo nás ani niekoľko okoloidúcich. Dokonca sa pri nás pristavila aj rodinka vybavená zváračským sklom a disketou. Samozrejme, každý si chcel toto zatmenie odfotografovať, keďže takýto úkaz zase nejakú dobu neuvidíme.

Zatmenie trvalo až do 10:55, no približne 15 minút pred koncom sme ďalekohľady pobalili a vybrali sa späť do našich teplých domovov. Aj keď ráno to vyzeralo, že žiadne pozorovanie sa konať nebude, počasie nám nakoniec umožnilo zatmenie vidieť.

Ako prebiehalo pozorovanie u vás? Môžete nám poslať fotografie, alebo napísať článok, radi ho uverejníme.

Fotografie zo zatmenia:

Mrazivé ráno pred zahmlenou Euroveou

Ďalekohľad je konečne rozložený

V Dúbravke bolo viac pozorovateľov

Asi 20 minút po maximálnej fáze

Zatmenie

Fotí, kto má čím

Sledovanie zatmenia

Sledovanie zatmenia

Je tam niečo vidieť?

Pohľad do okuláru

Sledovanie zatmenia